Home

Telpaugi ne tikai lieliski papildina un atdzīvina interjeru, uzlabo garastāvokli un pozitīvi iedarbojas uz nervu sistēmu, tie var būt arī lieliski draugi un palīgi gaisa attīrīšanai, kas īpaši aktuāli pilsētu vidē kā arī telpās, kas būvētas no veselībai nedraudzīgiem materiāliem.

telpaugi gaisa attīrīšanai

Tomēr, ienesot augu istabā, vispirms painteresējieties, kas ir piemērotāki dzīvojamajām telpām, kas guļamistabai. Bet par to citreiz. Tagad par augiem, gaisa attīrītājiem, kuri ne tikai palielina skābekļa daudzumu, palielina gaisa mitrumu, bet palīdz arī noārdīt ķīmiskos savienojumus. Neaizmirsti  – lai augi varētu darīt savu labo darbu, tiem regulāri jāattīra lapas.

Arekas palma. Šis lieliskais un krāšņais augs palīdz palielināt telpās gaisa mitrumu, kas ir īpaši aktuāli, ja Jums ir centrālā apkure, un reducē gaisā esošos toksīnus. Ieteicams novietot pie lakotām virsmām, jauniem tepiķiem. Nodrošiniet palmai gaišu un saulainu vietu.

Bambuss, Bendžamina fikuss. Palielina gaisa mitrumu, samazina gaisā benzolu, trihloretilēns un formaldehīdu.

Hlorofīts. Hlorofīts ir viens no pacietīgākajiem augiem gan nevērīga un aizmāršīga saimnieka rokās, ja mājās dzīvo kaķis kārumnieks, gan, ja telpu gaisā atrodamas veselībai kaitīgas vielas. Hlorofīts dosies cīņā un attīrīs telpu gaisu no benzola, formaldehīda, oglekļa monoksīda, ksilola, šķīdinātājiem. Hlorofītu ieteicams turēt netālu no plīts, jo šeit mēdz akumulēties karbona monoksīds (CO). NASA hlorofītu ierindo starp trīs vērtīgākajiem augiem – telpu gaisa attīrītājiem.

Spatifīla  –  acetons, trihloretilēns, benzols un formaldehīdu.

Dracēna ksilols, trihloretilēns, formaldehīds.

Vēl lieliski gaisa attīrītāji ir alvejas, gumijkoks, efeja, scindapsis (Scindapsus aures), sansevjēra, filodendrs (Philodendron oxycardium), aglonēma, nefrolēpes, kas pie reizes lieliski mitrinās sausu gaisu.

Piezīmes:

  • Telpu gaisā visbiežāk sastopamāskaitīgās vielas – toluols, ksilols, etilacetāts, metilēns, acetons un hloroforms, karbona monoksīds, formaldehīds.
  • Formaldehīdu, kas ir bieži sastopams gaisa piesārņotājs telpās, izdala līmes, krāsas, paklāji, apdares materiāli, stiklšķiedra. Tas ir finiera, sakaidu plākšņu, putu izolācijas materiāla, automašīnu izplūdes gāžu un dažādu audumu, matu iztaisnošanas līdzekļu sastāvā. Jūs taču nevēlēsieties elpot vielu, kas, izšķīdusi ūdenī, veido formalīnu. Formaldehīds klasificēts kā otrās pakāpes kancerogēna viela.
  • Benzolu izdala plastikāta materiāli, sintētiskās šķiedras, smērvielas, pasticīdi, gumijas
  • Trihloretilēnu izdala  krāsu noņēmēji, paklāju tīrīšanas šķīdumi, līmes u.c.
  • Domājot par tīru gaisu telpās, neaizmirstiet, ka vairāki telpaugi var būt arī indīgi.
  • Gaisu attīrošos telpaugus pētījuši arī zinātnieki no NASA, šeit viņu pētījumu reizultāti.

Informācija:

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s