Home
chlorophytum comosum 'bonnie'

chlorophytum comosum ‘bonnie’ (pušķu hlorofīta šķirne)

Hlorofīts, (chlorophytum), agavju (agavecae) dzimta, hlorofītu ģints, kuru pārstāv vairāk kā 200 augi. Citi nosaukumi – spider plant (zirnekļaugs), tiek pārdots arī ar nosaukumu –  Chlorophytum capense (zirnekļauga suga, kas neveido jaunos augus uz stīgām). Literatūrā Hlorofīti pieskaitīti gan agavju, gan liliju dzimtām (LU Botāniskajā dārzā – liliju/liliaceae dzimta).

 

Raksturojums. Zālaugs ar rozetē sakārtotām garām zaļām lapām ar krēmīgi bālām strīpām. Sīki balti ziediņi attīstās uz stīgām, uz kā veidojas arī jaunie augi, kas kā mazi zirneklīši sāk augt, kolīdz nokļūst uz atbilstošas virsmas. Lapas var izaugt līdz 40 cm garumam. Savvaļā augošajiem hlorofītiem ir zaļas lapas, bet kultivētajām formām parasti ir jau minētais bālais svītrojums. Izveidoti arī hlorīfīti ar “lokainām”” lapām

Hlorofīti kā ļoti mazprasīgi un izturīgi augi telpās tiek audzēti jau sen un savu popularitāti nav zaudējuši arī mūsdienās.

Izcelsme: Āfrikas un Āzijas subtropi.

Augsne. Parastā telpaugu zeme.

Klimats. Telpaugs, kas augs gan saulainākā, gan ēnainā vietā un, ja vien to neatstāsiet salā, arī temperatūras svārstības to īpaši neietekmēs. Arī gaisa mitrums nav svarīgs un augs īpaši neapvainosies, ja kādu laiku aizmirsīsiet to aplaistīt. Tomēr pārkaltēt augu nevajadzētu, – tam sāks nobrūnēt lapas un regulāri ciets ūdens arī nav īpaši vēlams.

Ja tomēr vēlaties lai Hlorofīts augtu skaists un kupls, turiet to gaišā vietā istabas temperatūrā. Tiešā saules gaismā augs var apdegt.

Laistīšana. Vasarā – augšanas periodā jālaista regulāri, neļaujot zemei izžūt. Ziemā zemes virskārtai starp laistīšanas reizēm jāļauj izžūt.

Mēslošana:  Augšanas periodā reizi divās nedēļās.

Pārstādīšana, pavairošana. Pavairo ar jaunajiem augiem, kas attīstās uz stīgām. Jauno augu no mātes auga atdala, kad tas ieaudzies. Hlorofītiem patīk, ja pods nav pārāk liels un vislabāk jaunos augus tas viedos, ja pods būs pieaudzis pilns. D.G. Hesejona „Telpaugi” gan minēts, ka augs neviedos stīgas, ja pods būs pārāk pārblīvēts.

Piezīmes. Labi attīra telpās gaisu.

Formas:

Mandaianum – dzeltena strīpa lapas centrā

Variegatum  – baltas strīpas lapas malās

Vittatum – atliektas lapas ar baltām strīpām lapas vidū.

3 thoughts on “Hlorofīts

  1. Atbalsojums: Telpaugu kopšana | telpaugi

  2. Atbalsojums: Telpaugi gaisa attīrīšanai | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s