Home

Filodendrs (Philodendron). Filodendru ģints ir otra plašākā ārumu dzimtā. Tie izceļas ar lielām un mākslinieciskām lapu formām un ne velti ir ļoti populāri.  Ja esat kādu nolūkojis, nopietni padomājiet, vai potenciāli jaunajā dzīves vietā tam būs pietiekami daudz telpas. Dzīvojamām telpām vairāk piemērotas kāpelējošo Filodendru sugas, kuras ir vieglāk kopt un kas aizņem krietni mazāk telpas nekā krūmveida filodendri (piem. P. Selloum, P. Bipinnatifidum), kuru īstā vieta būs kāds ziemas dārzs vai plašs fuajē.

Ja Filodendrs pie Jums jutīsies labi, varat cerēt sagaidīt kallām līdzīgus ziedus.

Viena no populārākajām sugām ir P. scandens (P. Oxycardium), kurš ir arī starp vieglāk audzējamajiem ģints brāļiem. Tas labi augs dažādos gaismas apstākļos, pat saulē (varbūt neriskēt?) Interesanta suga ir P. Micans jeb velveta filkodendrs, kura lapu forma arī ir sirdsveida, bet to apakšpuse līdzīga velvetam patīkamā burgundija krāsā.

Citi nosaukumi: P. scandens atradīsiet arī ar nosaukumiem P. Oxycardium, Cordatum Philodendron, Cordatum Ivy.

Izcelsme: Tropiskā Amerika. Filodendru sugas, no kurām daļa ir epifīti, pusepifīti, bet daļa aug zemē, sastopamas dažādos biotopos, sākot no purviem līdz pat 2000 m virs jūras līmeņa.

Augsne: Labi drenējoša. Smilšmāls + kūdra ar nelielu grants devu.

Klimats: Filodendram patiks gaiša, bet tajā pat laikā viegli noēnota vieta un silts, mitrs gaiss. Karstā saulē lapas var apdegt. Filodendrs (izņemot raiblapainās sugas) būs piemērots arī ēnainākam stūrim. Uzmanīgam pret pārāk stipru apgaismojumu jābūt, ja esat izvēlējies sugu ar velvetam līdzīgām lapām.

Ieteicams reizi pa reizei mazgāt ar mitru lupatiņu. Jauniem augiem ieteicams rasināt lapas līdz pat trim reizēm dienā.

Laistīšana: Zemei neļaut izžūt vasaras periodā, ziemā laistīšanu samazina.

Mēslošana: šķidrais telpaugu mēslojums reizi nedēļā vai divās.

Pārstādīšana, pavairošana. Pavairo ūdens glāzē apsakņojot spraudeņus. Pārstādot neizvēlēties pārāk lielu podu, kaut gan arī saspiestība Filodendram nepatiks. Nepārlaistīt tiko pārstādītus augus. Starp laistīšanas reizēm zemes virskārtai jāizžūst līdz Filodendrs ir kārtīgi iesakņojies.

Gaisa saknēm ieteicams palīdzēt ieaugt substrātā.

Piezīmes: Filodendra vārds nāk no grieķu valodas, – „filo” = mīlestība, „dendron” = koks. Kāpelējošām sugām ieteicams nodrošināt balstu.

Indīgs augs, toties attīra gaisu no toksīniem.

Filodendru sugas: http://www.aroid.org/genera/generapage.php?genus=philodendron

3 thoughts on “Filodendrs

  1. Atbalsojums: Scindapsis | telpaugi

  2. Atbalsojums: Telpaugi gaisa attīrīšanai | telpaugi

  3. Atbalsojums: 5 TELPAUGI VANNASISTABAI | Stils Bez Tabu

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s