Home

Dracēna (dracaena). Asparagaceae dzimtas augs, agrāk pieskaitīts dracēnu un agavju dzimtā.   Dracēnu dzimta. Populārākā – dracena marginata. Kok- vai krūmveida augs ar dzeltenām vai oranžsarkanām mietsaknēm. Lapas aug pušķos stumbru galos. Augs var sasniegt diezgan ievērojamu augstumu.

dracaena marginata

dracaena marginata. Šo augu labāk neļaut nogaršot dzīvniekiem

Aug: tropu, subtropu josla. Āfrika, Āzija

Kaut arī dracēnas izskata ziņā atgādina palmas, tomēr kopīgs ir tikai izskats un to sugas (vairāk kā 40) ietilpst dracēnu dzimtā.

Augsne. Var izmantot palmām paredzēto. Vai velēnu, lapu, trūdvielu, kūdras (2 : 1 : 1 : 0,5) maisījumu.

Kopšana: Līdzīgi vairumam telpaugu. Ieteicama gaiša vieta, bet ne tiešos saules staros. Neceļ iebildumus pre rīta sauli. Laistīšana mērena – kad augsnes virsējā kārta kļuvusi sausa. Nepatīk ne pārliešana, ne iekaltēšana. Ieteicams apsmidzināt, īpaši vasarās.

Mēslošana:  ~ reizi 2 nedēļās vai retāk ar parastu telpaugu mēslojumu.

dracaena draco

dracaena draco (pūķkoks)

Pārstādīšana: Pārsvarā dracēna pati dod ziņu, kad laiks pārstādīt. Kad podā vietas paliek par maz, tā uz saknēm spiežas laukā virs zemes līmeņa.

Pārstādot var apgriezt saknes, ja vēlaties saglabāt augu līdzšinējā izmērā. Kad augs atguvies, tas neņems daudz ļaunā, ja „apfrizēsiet” arī tā lapotni, lai augs pārāk neizstīdzē. Neiesaku to darīt pārāk bieži, lai lieki augu nemocītu. Pilnīgi pietiks, ja  dracēnu apgriezīsiet rezi divos, trijos gados.

Pavairošana: Apgriežot vecos, izstīdzējušos stumbrus, lapu pušķi var vienkārši apsakņot ūdenī.

Piezīmes: Dracēnām līdzīgs augs ir kordilīnes. Atšķirt šos augus var pēc sakņu sistēmas – dracēnām ir taisnas spēcīgas saknes, savukārt kordilīnēm – tievas, ložņājošas.

Dracēnas telpās uztur labu klimatu mitrinot un attīrot gaisu.

Indīgs augs. Ja mājās ir kaķis, ieteicams kopā abus nelaist, jo kustīgās garās lapas kaķi var ieinteresēt ar tām ne tikai paspēlēties, bet arī tā pagrauzt. Nomirt dzīvnieks, nenomirs, bet gremošanas trakta problēmas šīs izklaides var radīt.

Dracēnu apgriešana: Kaut arī lasīts, ka izstīdzējušu dracēnu apgriežot, tā veidos jaunus dzinumus, līdz šim novērots, ka nogrieztā vietā pēc, aptuveni mēneša, tiek izdzīts viens dzinums, retāk divi vai trīs. Ja dracēnai ļauj kuplot tās dabiskajā kuplumā, tad vairāk arī būtu par daudz.

dracena

Ragulāri apgriezta ap 5 gadus veca dracēna

Dracēnas lapotni var apgriezt sev tīkamajā augstumā, gan atstājot daļu lapu un griezuma vietu tādējādi ik reizi paagustinot, jo stumbri pamazām augot, zemākās lapas nometīs (šajā gadījumā jārēķinās ar neglītiem griezuma vietu bumbuļiem), gan zem lapotnes līnijas, uzturot augu vienmērīgi augstu.

Droši var apgriezt arī sakņu sistēmu, lai nevajadzētu regulari iegādāties lielāku podu, es savējai griezu mēnesi pēc lapotnes apgriešanas, kad jaunās lapas jau nedaudz sakuplojušas.

dracena_apgriezta

Augšējā attēlā redzamā dracēna, nu jau ap 8 g veca, apgriezta tiek reizi 2 gados, pirms gada arī sakņu sistēma.

Dracēnu mājas lapa

4 thoughts on “Dracēna

  1. Atbalsojums: Telpaugu kopšana | telpaugi

  2. Atbalsojums: Telpaugi gaisa attīrīšanai | telpaugi

  3. Atbalsojums: 5 TELPAUGI VANNASISTABAI | Stils Bez Tabu

  4. Atbalsojums: Dracēna | antraciteblog

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s