Home

Alveja, (aloe) ir sukulents un pieder zāleskoku (Xanthorrhoeaceae) dzimtai, ko kā telpaugu un ārstniecībā noderīgu zālīti pazinušas jau mūsu vecmāmiņas. Ja vecmāmiņas istabā augošo alveju (aloe vera) varbūt uzskatīsim par vecmodīgu, tad vairāk painteresējoties var atrast daudz interesantu formu. Par alvejas ārstnieciskajām īpašībām atradīsiet n-tajās tīmekļa vietnēs mūsu pašu dzimtajā valodā, mums interesē, kā šis telpaugs būtu kopjams.

 

Alveja aloe somaliensis

Alveja (aloe somaliensis)

  • Fotogrāfijā ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) alvejas. info@zieduekspresis.lv

Raksturojums. Šī sukulenta pīķveidīgās, gaļīgās lapas, kas pārsvarā sakārtotas rozetēs var izaugt līdz metra garumam, bet citām sugām ir pavisam īsas. Daudzām gar lapu malām ir asumi.

Izcelsme, nosaukums: Āfrikas ziemeļi. Aloe Vera atradīsiet arī ar sekojošiem nosaukumiem: Burn Plants, Aloe barbadensis,’ ‘Aloe indica Royle,’ ‘Aloe perfoliata,’ ‘Aloe vulgaris,’ ‘Chinese Aloe,’ ‘Indian Aloe,’ ‘true Aloe,’ ‘Barbados Aloe,’ ‘burn Aloe,’ vai ‘first aid plant’.

Augsne. Labi drenējoša kaktusiem un sukulentiem piemērota zeme.

Klimats. Saulaina un silta telpa, kas nebūt nenozīmē auga novietošanu pie radiatoriem, kā rezultātā var ciest tā sakņu sistēma.

Laistīšana: Vasarā laista pamatīgi, lai samirkusi būtu pilnīgi visa zeme, bet starp laistīšanas reizēm tai jāļauj apžūt. Ziemā laistīšanu samazina.

Mēslošana: Alvejai piemēroti sukulentu mēslošanas līdzekļi, var izlīdzēties arī ar mēslojumu ziedošiem telpaugiem. Mēslot var reizi mēnesī.

Pārstādīšana, pavairošana: Pārstādot, vislabāk izvēlieties māla podu, ar caurumu apakšā, kas ir nedaudz lielāks kā alvejas sakņu kamols. Neiestādiet augu pārāk dziļi, kas var izsaukt apakšējo lapu nopūšanu. Pēc pārstādīšanas augs labi jāsalej un tad jāļauj augsnei gandrīz pilnībā izžūt. Vairojas ar jaunajiem dzinumiem.

Piezīmes:

  • Šis telpaugs      ne tikai tiek pielietots kosmētikā un medicīnā, bet darbojas arī kā gaisa      attīrītājs noārdot formaldehīdus un benzolu.
  • Atsevišķas alvejas ir      indīgas!
  • Šis augs var      būt interesants kaķiem pakošļāt.
  • Visdažādākās alvejas varat sktīt šeit >>>

One thought on “Alveja

  1. Atbalsojums: Telpaugi gaisa attīrīšanai | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s