Home

Līdakaste / svītrainā sansevjēra (Sansevieria trifasciata). Agavju dzimta. Citi nosaukumi – vīramātes mēle, čūskas un velna augs, Āfrikas kaņepe. Līsdakastei, kas joprijām ir populārākā no telpās audzētajam sansevjērām,  ir garas (līdz 1m) zaļganpelēcīgas zaļām šķēpveida lapas neregulārām tumši zaļām šķērssvītrām. Mūsdienās puķu veikalos var atrast arī citas sansevjēru formas. Augs zied reti sīkiem bāli zaļiem ziediem. Ziediem spēcīga smarža

sansevieria

sansevieria trifasciata laurentii LU Botāniskajā dārzā Rīgā

Izcelsme: Āfrika, Āzija tropu un subtropu joslās

Augsne. Mālaina, var būt viegli kaļķaina.

Kopšana: reti pacietīgs un izturīgs augs. Neņems ļaunā uz laiku tiekot atstāts novārtā, tāpēc īpaši piemērots sliņķiem un aizmāršām. Tomēr labāk līdakaste jutīsies, ja to nepārlaistīs, turēs gaišā vietā mērenā siltumā. Lai augi labāk ziedētu (rudenī), augšanas periodā tie maz jāmēslo un jālaista.

Mēslošana:  reti, mēslojums bez N.

Pārstādīšana: jāļauj pieaugt pilnam podam ar saknēm, savādāk augs visu enerģiju patērē apgūstot brīvās platības un ziedus būs grūti sagaidīt.

Pavairošana: dalot un ar spraudeņiem

Piezīmes: Līdakaste ir viens no tiem augiem, kas telpās neitralizē kaitīgos izgarojumus.

Nesen nācās piedzīvot kārtējo pierādījumu tam, ka var kopt augu kaut pēc grāmtas, dozēt ūdens un gaismas devas, pieskaņot precīzu mēslojumu, bet tas ne vienmēr būs garants tam, lai augs augtu labi un aplaimotu savu kopēju ar ziediem. Ciemojoties pie radiem, mājasmāte pieveda mani pie savas sansevjēras, ko nesen bija pārstādījusi – pēc priekšrakstiem daudz par lielā un daudz par dziļā podā, kādus ne tuvu neiesaka tiem, kas vēlas lai šis augs justos pie jums labi. Arī liets augs tiek neievērojot priekšrakstus. Neilgi pēc pārstādīšanas gana bagātīgā augsnē, parādījušies ziedpumpuri. Tieši tāpat šeit aug hipeastrs. Nevienu no šiem augiem, cenšoties visu darīt pareizi, man pašai nav izdevies uzziedināt. Toties pie manis griezdamies aug dažs labs cits augs, ko citās mājās nācies redzēt krietni vien paplukušāku.

One thought on “Sansevjēra

  1. Atbalsojums: Telpaugi gaisa attīrīšanai | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s