Home

orhidejaNav vienas panacejas, kā pareizi telpaugi kopjami, augi ir nākuši no dažādām pasaules malām, auguši atšķirīgos klimatiskajos apstākļos, tomēr, ja esi iesācējs, kas nolēmis, ka istaba vai biroja telpa tomēr izskatīsies dzīvāk, ja ieviesīsi tajā zaļumus, dažām lietām ir jāpievērš uzmanība, pirms augs nonācis  tavā “teritorijā”.

Padomiņi ikdienišķi, bet diemžēl savā mūžā gan pati esmu iekritusi uz dažu labu vienkāršu pateisību, gan nācies sastapties ar citu muļķību, kuras augstākā izpausme laikam bija kāda bagātnieka skaidra vēlme – man tika atsūtīta fotogrāfija ar kāroto augu un teksts ar skaidru domu –  maksāšu labi, man to vajag. Kad ieminējos, vai cilvēks kaut ir painteresējies kādos apstākļos šis augs aug un vai varēs tam sagādāt piemērotus apstākļus un kopšanu, atbilde bija vēl kuriozāka  – man vienalga, mani tas neinteresē, bet es gribu. Lieki teikt, ka kaut arī augi atšķirībā no dzīvniekiem neņaud, nepīkst vai kā citādi skaļi vai ar kustību neizrāda savu nepatiku, tomēr šāda attieksme vienalga ir nožēlojama. Kungam atteicu. Tāpēc mans zelta padoms numur viens, ko bieži aizmirstam, lai cik tas būtu pašsaprotuams – pat mēbeles iegādājoties mēs padomājam, vai tās konkrētajai telpai būs piemērotas un kopjam atbilstoši to materiālam, kāpēc aizmirstam, kad runa ir par augiem un kas vēl trakāk, pat dzīvniekiem? Tātad visu pēc kārtas:

Iegādājoties telapaugu, neizvēlies to pēc izskata, bet padomā:

1. Vai tam būs piemērota vide. Ir augi, kam patīk sausāks vai tieši pretēji  – mitrāks gaiss, augi, kas ir jūtīgi pret caurvēju vai temperatūras svārstībām, kā arī tādi telpaugi, kas tavas acis priecēs vien, ja spēsi tiem sagādāt atbilstošu miera periodu. Lai kā man patīk gardēnijas un lai cik kārdinoši šķiet savai kolekcijai pievienot kamēliju, apzinos, šie augi pie manis nejutīsies labi. Tā kā man no pie loga augošās ievas telpaš ieviešas dažādi augu kaitēkļi, es nevaru atļauties ne ķīnas rozi, ne citus augus, kas ir uzņēmīgi pret kaitēkļiem, ja to lapotne ir pārāk kupla un samlka, lai regulāri sekotu un novāktu nelūgtos viesus.

2. Telpagi tāpat kā dzīvnieki prasa zināmu kopšanu. Tiem gan nav jānodrošina ikdienas pataigas un rotaļas, bet savs laiks tomēr jāatvēl, lai ieskatītos, vai tie jūtas labi un nav kas kopšanā jāmaina. Ja esi ilglaicīgi prom vai arī esi aizmāršīgs, varbūt neiegādājies augus, kas bieži jālaista, jārasina. Diemžāl gan ir arī tādi kopēji, kas pamanās nokaltēt pat pacietīgākos kaktusus.

3. Nav vienas receptes kā pareizi laistīt vai mēslot augus. Pirms iegādājies augu, painteresējies, ar ko tev būs jārēķinās. Diemžēl bieži informācija jāmeklē pašam, jo puķu veikalos daudzreiz pērdevēji labākajā gadījumā zin pvien pārdot;a auga  nosaukumu. Kur nu vēl, kā tas kopjams. Vai šādu nolaidību pārdevējam piedam, kad iegādājamies elektroniku, vai preces remontam?

Vēl ņem vērā, ka arī viens un tas pats augs ne vienmēr augs precīzi pēc instrukcijas, pavēro, ko tieši grib tavējais. ja rakstīts ka augs nevēlas tiešu sauli, tas nenozīmē, ka dažas stunas rīta saulē tam tieši pretēji nebūs tās vērtīgākās. Tāpat laistīšana – instrukcija ir viens, bet rezēm konkrēts augs jāpavēro un jāseko tā vēlmēm. Tomēr ir reizes, kad izstiepies vai saraujies, kāds augs gluži vienkārši pie tevis neaugs. Un tad nu nekā. Iemesls var būt gan mums nekad neuzminams, gan pavisam elementārs – švaks izejmateriāls.

4. Nekad un nevienam nedāvini augus, ja nezini, vai cilvēks vispār varbūt nevēlas zaļumus. Tad telpaugi būs tikai lieks krāms. Vel uzmanīgākam jābūt dāvinot augus telapugu (tāpat kā āra augu) fanātiķiem, it īpaši, ja vieta, kur tos novietot ir ierobežota. Fanātiķim jau būs izveidojušās savas konkrētas intereses un tava no sirds domātā dāvana var būt tas pats kas veģetārietim pasniegts sulīgs un tavuprāt gards cūkas cepeša gabals. TOmēr izeja ir – nekautrējies, pajautā, varbūt vari sagādāt sveicamajam daudz priecīgāku brīdi, ja no viņa būsi uzzinājis, kas interesē un kārojas, nekā ar nezināmu pārsteigumu.

5. Un vēlreiz – pirms iegādājies augu, lai kā tas patiktu vēlreiz pārdomā, vai tiešām vajag.

6. Ja esi māņticīgs, pameklē kaut internetā, kādas enerģētīskās īpašības tiek piedēvētas augiem. Lai nesanāk tā, ka par šo sfēru neesi aizdomājies, un tad,kas esi nejauši izlasījis par līdz tam rūpīgi kopto un loloto augu trakas lietas, nākas no tā šķirties. Ne viens vien tā ir šķīries no  kaktusu kolekcijām vai vīteņaugiem, kam piedēvē sliktu enerģētiku.

7. Grāmatas par telpaugu kopšanu. Veikali ar tām ir pilni, bet, ja neesi grāmatu cienītājs, visizsmeļošāko informāciju atradīsi internetā. Ja tomēr pērc drukāto litereratūru, pirms pirkšanas pārlasi, vai tā sarakstīta gana izsmeļoši. Daudzus izdevumus rotā brīnišķīgas ilustrācijas, bet praktiskā informācija tajās ir gaužām nabadzīga. Iegūstot informāciju internetā, neslino, psaskatīes dažādās tīmekļa vietnēs, padomi mēdz būt gana mulsinoši atšķirīgi.

8. Alerģija. Vairāki ziedošie telpaugi, lai cik krāšņi tie nešķistu, jums var būt nepiemēroti, ja esat alerģisks. Daudziem vienkārši samarža ir par spēcīgu, lai to pieciestu ziedēšanas laikā. Citu ziedi vienkārši (amarfofalls) smird. Fanātiķiem tas ir sīkums, bet parastu kopēju tas var novest līdz auga izmešanai. Pajautā, pirms iegādājies.

9. Indīgie augi. Šo likumu būtu jāievēro vairāk par visiem, jo indīga telpauga nonākšana mājās var beigties pat ar traģēdiju. Ja ļoti gribas kādu indīgu augu, bet mājās ir dzīvnieki vai  mazi bērni, pārdomā divreiz, vai varēsi tos nošķirt. Daudzi cilvēki joprojām muļķīgi uzksata, ka dzīvnieks pats zin, kas viņam der, kas ne. Un ne viens vien zaļumus alkstoš lopiņš, kuru dabas bals jau paaudzēs vairs nav spējīga brīdināt, tādējādi ir atdevis galus. Āra kaķi instinkti pasargās, telpās dzīvojošs mincis nespēs atšķirt, kas indīgs un kas ne. Vari tam nepiekrist, bet pārbaudīt varbūt labāk tomēr nevajadzētu.

Populārākais augs, kas kaķa vēderam nav piemērots, bet parasti tam ļoti interesē ir dracēna  – bieži mūsu mājās audzēts augs. Mirt gan mincis visticamāk nemirs, bet vemšana garantēta.

10. Vēl par augiem un dzīvniekiem. Vilšanos var sagādāt arī ne indīgi, bet kaķin interesējoši augi, kurus istabā sēdošais, garlaicības māktais un zaļumiņu kārojošais dzīvnieks var nospīdzināt līd bojāejai. Par to padomā pirms iegādājies dažādus augus ar smalkām garām lapiņam, kas tā vien aicina paspēlēties. Citi augi (hlorofīts, doņi, dižmeldrs) kaķim vienkārši garšo, bet pret paresniem gariem stumbriem kādi ir jukai, zvērelim varētu patikt uzasināt nagus, vai mēģināt pat tajā kāpt. Šos augus gan var kā reizi audzēt īpaši kaķa priekam un jautrībai, bet tad augam jāsagādā iespēja arī izaugt, pirms kaķis to ir nobeidzis., savādāk būs ne pašam, ne sašam. Pēc manas pieredzes augus veiksmīgi var nošķirt ar garām caurspīdīga plastikāta sētiņām vai trubām.

Bēt pāri visam  – esi uzmanīgs telpaugu kopšana var izvērsties nopietnā slimībā, kam nāksies pieskaņot (manai mātei tas tā arī nav izdevies) savus dzīvesbiedru, kam zaļie brīnumi var šķist vien lieki aizņemta vieta.

orhideja

One thought on “Telpaugi un to kopšana

  1. Ļoti noderīgs raksts. Liels paldies. Pareiza kopšana tik tiešām var būt sarežģīta. Ja runājam par piemērotas vides nodrošināšanu vien. Šeit gan vīrs ļoti izpalīdzēja un arī jums iesaku padomāt par piemērotu logu nomaiņu. Tie būtiski ietekmē vidi iekštelpās.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s