Amorfofalls (Amorphophallus). Ārumu (araceae) dzimtas augs. Dažu šo telpaugu lapas atgādina kartupeļu, citu – kastaņu lapas, tamdēļ tautas nosaukums ir gaužām vienkāršs – attiecīgi kartupeļpalma un kastaņu palma. Amorfofallu rakturo arī garš kāts (atkarībā novecuma), ko klāj kamoflāžas raksts, un varens (pasaulē lielākais) zieds, kas ar savu specīgo, nepatīkamo aromātu atbaida ikvienu (izņemot mušas, kas augu apputeksnē). Jauns amorfofalliņš aizņems pavisam nelielu vietu, bet ar katru gadu lapa kļūst lielāka.
Amorfofalla ģintī ir ap 170 dažādu sugu un, neskatoties uz auga nosaukumu tautas valodā, tas nav radinieks ne kartupeļiem, ne palmām.
Veģetācijas periodā auga virszemes daļas atmirst, tad to var novietot tumšākā stūrī un gaidīt pavasari.
Citi nosaukumi: Šim neparastajam augam rodami vēl citi nosaukumi, viens par otru spēcīgāki – Vudū lillija, Velna mēle, Čūsku palma, Miroņpuķe.
Vienkāršākais un pēc skata atbilstošākais ir auga zinātniskais nosaukums, kas nāk no grieķu valodas, kurā tas nozīmē penis (phallos) bez formas (amorphos).
Izcelsme: Amorfofalls aug Āzijas, Āfrikas tropi un subtropu joslas zemienēs, Okeānijas salās.
Augsne: barības vielām bagāts telpaugu substrāts.
Klimats: Amorfofalls ir tropu augs un necieš salu. Patīk augsta gaisa t un mitrums. Vialbāk augu novietot gaišā vietā ar filtrētu saules gaismu.
Laistīšana: Šis telpaugs jālaista vienmērīgi, lai zeme neizkalst, bet arī pārliet un lieki mērcēt augu nav vēlams. Kad rudenī augs devies pie miera (lapai ļaujiet atmirt pašai, negrieziet to), tas jālaista vien tik daudz, lai neizkaltētu zemi. Novietojiet augu tumšākā, ieteicams vēsākā vietā. Kad pavasarī amorfofalls modīsies (aprīlis, maijs), un būs jāatsāk regulāra laistīšana, tas paziņos pats ar jaunu dzinumu.
Mēslošana: telpaugu mēslojums augšanas periodā. Ver mēslot reizi nedēļā ar tomātiem domātu mēslojumu.
Pārstādīšana, pavairošana. Pavairo ar jaunajiem bumbuļiem, vai vairpumpuriem, kas veidojas pie lapām. Auga pazemes daļu veido liels bumbulis un īstais laiks pārstādīšanai būs pienācis, kad bumbulis būs aizņemis visu podu. Pārstādot atceries – amorfofalla saknes aug no bumbuļa augšas, nevis apakšas un tas jāstāda diezgan dziļi zemē.
Šķirnes/sugas: Pazīstamākās – A titanum, A bulbifer, A. konjac, A. kiusianus, A. paeoniifolius
Amorfofallu ziedu dažādību varat skatīt šeit
Piezīmes: Indīgs augs !!!!
- Kaut arī augs ir indīgs, tā bumbuļus izmanto Japānas virtuvē un Ķīnas medicīnā holesterīna pazemināšanai.
- Amorfofallam vienlaicīgi var veidoties gan tikai viena lapa, gan vairākas.
- Pēc ziedēšanas amorfofalls var atkal doties miera periodā. Parasti gan sāk dzīt lapu.
- Pirmās ziņas par amorfofallu 1692. gadā sniedzis Drakenšteins (Van Rheede tot Drakenstein).
Foto (c) thaibeautyproducts.blogspot.com
Atbalsojums: Telpaugi un to kopšana | telpaugi