Home
antūrija

antūrija

Antūrija (anthurium). antūriju ģints ir plašākā ārumu jeb kallu (araceae) dzimtas ģints, ko pārstāv ap 1000 sugu, no kurām daļa ir epifīti, bet daļa augsnē augoši. Daļu antūriju audzē interesanto un krāšņo ziedu, citus iespaidīgas lapotnes dēļ, tomēr jāņem vērā, ka lielākā daļa ir piemēroti audzēšanai īpašos apstākļos, nevis dzīvoklī.

Telpās visvieglāk audzēt ir Šercera (a. scherzerinaum) antūriju hibrīdus. Pārējām antūrijām piemērotus dzīves apstākļus nodrošināt ir samērā grūti. Daudzi hibrīdi radīti no A. andreanum or A. scherzerianum.

Raksturojums. Antūrijas nosaukums veidots no grieķu  vārdiem anthos, kas nozīmē zieds un oura – aste.

Antūrijām ir tumši zaļas lapas uz gara kāta, bet skaistā sarkanā vai citos toņos zaigojošā vaskainā lapa nav viss auga zieds, bet seglapa, kas  ieskauj sīkos, vālītē sakārtotos ziediņus.

Citi nosaukumi: astes zieds, flamingo zieds, flamingo lilija, Lady Jane, Cotton Candy, Painted Tongue

Izcelsme: Antūrijas dabiskā vide ir Meksikas un Aregentīnas ziemeļu, Urogvajas kā arī Karību salu tropiskie meži.

Augsne. Kā lielai daļai telpaugu, antūrijām piemērota ir labi drenējoša augsne, kas tomēr arī uztur mitrumu. Augsnes reakcija – viegli skāba. Kaļķaina vide var traucēt antūriju augšanu.

Daži nosacījumi augsnei – antūrijas aug  gan smilšmālā gan pat smagā māla zemē, substrātam ieteicams būt ar augstu organiskās vielas saturu. Visvienkāršāk piemērotu substrātu izveidot izmantojott orhideju augsni  un „parasto” telpaugu substrātu.

Klimats. Antūrijas nav ieteicams turēt tiešā saulē (izņemot ziemu), bet tajā pašā laikā jānodrošina pietiekoši daudz gaismas, kas var būt noteicošais, lai augs ziedētu. Kā jau tropu augam, antūrijām nepieciešams paaugstināts gaisa mitrums. Augu, izņemto ziedus var  rasināt. Raināšana īpaši patiks lapu antūrijām, kam veidojas gaisa saknes. Vasarā piemērota gaisa temperatūra virs 20o C. ANtūrijām nepatīk straujas temperatūras svārstības.

Ziemā antūrijām var “pieķirt” atpūtu kādas sešas nedēļas ap 15°C temperatūrā. Šāds laiks atpūtai vēsākā vietā var arī palīdzēt, ja augs ilgāku laiku atsakās ziedēt..

Laistīšana: Augsne jālaista kārtīgi, bet nepārlaistīt un nepārvērst puķu podu par purvu – augsnei jābūt labi drenējošai un podiņam ar drenžās caurumu apakšā, starp laistīšanas reizēm zemes virskārtai jāapžūst. Regulārs laistīšanas režīms un mīksts ūdens būs piemēroti šim telpaugam.

Mēslošana: augšanas periodā (sākumā ar vairāk N saturošu mēslojumu, vēlāk P un K), reizi nedēļā. Parasto, istabas augiem domāto mēslojuma devu atšķaidīt uz pusi lielākā ūdens daudzumā.

Pārstādīšana, pavairošana: Antūrijas nedrīkst stādīt dziļāk kā 5 cm, savādāk var sākties sakņu puve.

Pavairo ar spraudeņiem vai sadalot ceru vai ar sēklām. Apsakņošanās laikā augs jāapsedz ar stikla trauku, lai nodrošinātu vienmērīgu mikroklimatu un paaugstinātu gaisa mitrumu.

Piezīmes:

 • Lai no veikala atnesta antūrija ātrāk aklimatizētos, apklājiet podiņu ar sfagnu sūnu.
 • Indīgs augs! Antūriju sula satur kalcija okselātu –  indīgu vielu, kas kairina ādu un var izsaukt gremošanas orgānu traucējumus.
 • Ja antūrija ilgāku laiku atsakās ziedēt, var mēģināt to uz nedēļām piecām novietot vēsākā vietā vai iegādāties ziedošiem augiem domātu mēslojumu.
 • Novāciet mirušās auga daļas.
 • Augu kaitēkļi antūrijas nemēdz pārāk daudz traucēt.

One thought on “Antūrija

 1. It will also increase the ranking of your website on search engines and will drive more
  traffic to your website. This will allow you to answer only those calls that come in on your forwarded toll free number and route other calls to different locations.

  The only tab of your concern is Public Templates, and no actions are necessary as it
  is already on the screen.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s