Home

Telpaugu kaitēkļi. Vai var būt sāpīgāks pārdzīvojums telpaugu fanātam, kā nelūgtie mazie viesi, kas sabojā un pat iznīcina tā lolojumus. Ja augu apsēduši kaitēkļi, ar tiem jācīnās. Latviešu valodā internetā pieejama plaša informācija par telpaugu kaitēkļiem – vajag tik meklēt, bet, ja interesējaties par konkrētu augu kaitēkļiem, bieži vien plašāka un izsmeļošāka informācija ir angļu valodā. Un te nu sākas problēmas, jo ne visu populārāko kaitēkļu vārdu tulkojumi atrodami vārdnīcās.

Lai šo problēmu atrisinātu reizi par visām reizēm šeit sniegsim ne tikai izklāstu par kaitēkļu nodarīto postu telpaugiem un kā ar to cīnīties, bet varēsiet atrast arī mazo posta radītāju nosaukumus latīņu un angļu (secīgi) valodās. Ceru, kas tas noderēs ne vienam vien.

 

Tīklērces (Tetranuchidae,  Spider mites). Bieži parādās, ja telpās ir paaugstināta temperatūra un sauss. Uz augiem redzami smalki, balti un zīdaini tīkliņi. Var dzīvot līdz 4 nedēļām katru dienu izdējot ap 20 oliņām. Lai atņemtu tīklērcēm prieku dzīvot jūsu telpaugu kolekcijā, paaugstiniet gaisa mitrumu un tos augus, ko iespējams, rasiniet vai mazgājiet lapas. Izvēloties insekticīdu, rūpīgi izlasi etiķeti – tīkllērce nav kukainis, tas ir zirnekļveidīgais, līdz ar to ne visi insekticīdi būs piemēroti.

 

Bruņutis (Coccidae, scale). Nosaukums gan angļu gan latviešu valodā dots, jo šim kaitēklim ir savs vairodziņš – vaska slānis, kas to pasargā.

Bruņutis iedala cietajās un pūkainajās (soft scale (Coccidae), hard scale (Diaspididae)).

Pūkainās bruņutis atgādina blaugznas jeb zvīņas. Tām  patīk lapu žākles un dziļas makstis, kur tās grūti pamanīt. Sauss gaiss. Līdzēs aktars, spirts, ūdens 1:1, jeb vienkāršā valodā – šņabis.

Kamēr cietās bruņutis nav pārlieku savairojušās, tās var vienkārši mehāniski nolasīt.

laputisLaputis (aphid, plant lice), lasot literatūru angļu valodā, neapmulstiet, jo laputis tautas valodā dēvē arī par zaļajām, melnajām un baltajām mušiņām (greenflies, blackflies or whiteflies), tamdēļ viegli sajaukt ar baltblusiņu, kam angļu valodas nosaukums ir whitefly.

baltblusiņasBaltblusiņas (Trialeurodes vaporariorum,  whitefly). Sauss gaiss. Šo kukaini atpazīsiet kā mazu baltu mušiņu ar „trīsstūrī” saliktiem spārniņiem. Apkarošanai var lietot līmes plāksnītes un insekticīdus vai vienkārši augus atlapot. Šajā gadījumā vēlams nomainīt augsnes virskārtu.

Lēcaste  jeb baltā kolembola ( Onychiurus armatus, Collembola). Tie ir mazi balti tārpiņi, kam patīk mitra augsne un tie bojā visas auga daļas.

alotājmušaAlotājmušas (Agromyzidae, agromyzid flies, Leaf Miner Flies). Kad gaisa temperatūra sasniedz 20°C, reizi 25 dienās izaug jauna alotājmušu paaudze, viena mātīte izdēj 200-400 olas. Pieauguši īpatņi barojas ar augu sulu, kāpuri ar audiem. Pirmās pazīmes, ka jūsu augiem uzbrukušas alotājmušas ir ejas un caurumi.  Apkaro ar Līmslazdiem un sistēmiskajiem  insekticīdiem.

Nematode (nematode). Nematode ir visplašāk izplatītākā un pasīztamākā veltņtārpu klase. Atkarībā no sugas, nematodes var bojāt telpauga saknes, lapas, vai arī pašu sumbru. Nematodes būs pie vainas, ja uz lapām redzēsiet caurspīdīgus, ar dzīslām norobežotus plankumus.

Bez nematodēm, kas pārtiek no augu valsts, daļa nematožu ir plēsēji un parazitē cilvēka un dzīvnieka organismos, pazīstamākie ir labi zināmās cērmes, trihinellas un spalīši.

Pavairojot sīpolpuķes, atceries, ka nematodi var pārnēsāt arī ar augsni. Pazīmes: palēnināta augšana, vīst lapas, tām novērojama hloroze.

Tripši (melnajām mušiņām – melnbaltstrīpainie kukainīši) – silts, sauss gaiss. tripši dēj olas lapu apakšpusē, ziedpumpuros, citās grūti aizsniedzamās vietās un par to klātbūtni liecina sudrabaini plankumi uz lapām kā arī brūni to apakšpusē. Jāpaaugstina gaisa mitrums, silta duša, var līdzēt līmes plāksnītes.

Sliekas. Reizēm pie auga nīkšanas vainīga lietotā augsne. Ja nīkuļojošais augs stādīts dārza, nevis veikalos nopērkamajos maisījumos, ļoti iespējams, ka tā sakņu sitēmu „kutina” kāda slieku ģimene. Rūpīgi noamazgājiet saknes un pārstādiet telpaugu jaunā, no parazītiem brīvā augsnē

Atceries:

 1. Ja esi atklājis, ka tavus telpaugus apsēduši kaitēkļi, vispirms noskaidro, kas konkrētu un tad, kā vislabāk ar tiem cīnīties. Ievēro, ka ne visi augi piecietīs insekticīdus.
 2. Ja mājās ir dzīvnieki, pārdomā divreiz, pirms izvēlies kaitēkļus apkarot ar insekticīdu. Vai varēsi apstrādāto augu norobežot? Varbūt labāk izlīdzēties ar tautas metodēm vai mehānisku nolasīšanu.
 3. Bieži kaitēkļi savairojas, ja telpās ir tiem ideāli apstākļi, piemēram sauss gaiss, nevajadzīgi mitra zeme.
 4. Iegādājoties jaunus augus, ideāli būtu, ja uz laiku tos varētu ievietot karantīnā. Lieka piesardzība var pasargāt no ilgstošas cīņas un zaudētiem dārgumiem. Tas pats jāievēro, ienesot telpaugus rudenī no balkona atpakaļ istabā.
 5. Kad Šķiet – cīņa ir uzvarēta, neguli uz lauriem! Monitorings un vēlreiz monitorings. Regulāri apskati lapu apakšpuses un, cik iespējams, arī grūtāk inspicējamas vietas.
 6. Ar insekticīdiem augus nevajadzētu apstrādāt saulē, lai tie neapdegtu.

5 thoughts on “Telpaugi, to kaitēkļi

 1. Atbalsojums: Hamedoreja | telpaugi

 2. Atbalsojums: Arekas palma | telpaugi

 3. Atbalsojums: Antūrija | telpaugi

 4. Kā iznīcināt tripšus uz istabas puķēm ? Jūsu ieraksts neko nepasaka – “līmes plāksnītes” un viss? Kur nopirkt, kur līmēt uz 20 augiem? Vai citu, izsmidzināmu līdzekļu nav? Vienā lapā atradu devas tikai uz hektāriem. NAV NEKUR NORMĀLAS INFORMĀCIJAS!!!

 5. Atbalsojums: IZGLĀB PUĶĪTI! (jeb Dracēna un kaitēkļi)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s