Dīfenbahija (Dieffenbachia), ārumu (araceae) dzimtas, dīfenbahiju ģints augs. Tautā biežāk ārumu dzimta augus sauc par kallām, un tiešām, kallām līdzīgais zieds ir galvenais ārumu dzimtas pazīšanās simbols.
Citi nosaukumi: Dīfenbahiju Eiropā ap 1830. gadu ieveda Vīnes Botāniskā dārza dārznieks Jozefs Dīfenbahs un viņa piemiņas saglabāšanai dārza directors H.V. Skots šo augu nosauca viņa vārdā.
Auga nosaukumi tautas valodā saistīti art ā indīgumu – apdullinošā niedre (dumb cane), “Mother-in-law” plant. Brazīlijā tic, ka Dīfenbahija atvaira ļauno aci.
Raksturojums. Dīfenbagijas galvenā rota ir milzīgas pārsvarā raibas greznas lapas, dažādos zaļās krāsas toņos. Ziedi sīki, zaļgandzelteni , vālītē sakārtoti (spadix), ko tāpat kā pārējiem ārumu dzimtas augiem apņem seglapa, ko nepareizi mēdz saukt par ziedu. Dīfenbahijas ir viegli kopjami teplaugi un galvenā problēma saistās ar to lūšanu, kad augs vairs nespēja noturēt svaru. Augs var izaugt vairāk kā 1,5 m augstumā.
Izcelsme: Dienvid- un Vidusamerikas tropi
Augsne. Bez problēmām augs tipiskā istabas augiem paredzētā augsnē.
Vēl daži substrāta varianti: tīra kūdra, kūdra 1: perlīts 1, augsne : kūdra,
Klimats. Dīgfenbahijas augs gan gaišā, gan endaudz noēnotā vietā ne pie paša loga. Ja gaismas būs pārāk maz, augs uz to norādīs ar lapu nomešanu un klamzīgu, neveselīgu augumu. Tiek ieteikta gaisa mitrināšana, bet pārsvarā šis telpaugs aug parastos daudzzīvokļu namu apstākļos ar centrālo apkuri. Ja tomēr lapas sāk apkalst, mēģiniet augu rasināt, vai paaugstināt gaisa mitrumu ar ūdens traukiem vai speciāliem gaisa mitrinātājiem. Zemākā temperatūra 5 °C.
Laistīšana: laistīšanai der tīrs, nostādināts krāna ūdens, nav īpašas, specifiskas laistīšanas rekomendācijas. Ka jau parasti – nepārlaistiet un nekaltējiet un arī regularitāte patiks ikvienam telpaugam. Apakšējo lapu dzeltēšana tāpat kā sakņu puve var norādīt uz pārlaistīšanu. Pūšanu var izraisīt arī baktērijas.
Mēslošana. Parastais telpaugu mēslojums. Ja augs būs pārmeslots, var sākt kalt lapu gali.
Pārstādīšana, pavairošana: Nav nekas vienkāršāk kā pavairot dīfenbahiju. Kad kāts izaudzis pārāk garš un nolūzis, galotni viegli apsakņot ūdenī. Daudzas dīfenbajijas arī mēdz dzīt jaunus dzinumus.
Uzmanību, dīfenbahijai indīgas ir visas auga daļas!
Foto (c) maysfloralgarden.com
- D oerstedii,
- D amoena (šķirne Tropic Snow)
- D. bausei,
- D. picta exotica,
- D. picta Marianne, D picta Rudolph Roehrs
- Exotica Compacta,
- Australian,
- Tropic Marianne,
- Paradise,
- D. picta Camille
- ‘Exotica Camilla’
- ‘Besar Putih’
- ‘Southern Cross’