Home

Akācija (Acacia armata). Mimozu (Mimosaceae) dzimtas krūms vai koks, ko raksturo plūksnainas lapas un  dzelteni ziediņi kā mazas vates piciņas. Augs sasniedz 30 līdz 100 cm augstumu. Bet tā lapas nemaz nav īstas lapas, bet filokādiji. Telpās akācijas gan pie mums audzē reti, pārsvarā pazīstam tauriņziešu dzimtas ziedošu dārza augu. Savvaļā aug vairāk kā 1000 akāciju sugu. Formu dažādības cienītāji var mēģināt audzēt Acacia Armata arī kā bonsai kociņu.

akacija_1

Izcelsme: Acacia armata dzimtene ir Austrālija

Augsne. Labi drenējošas augsnes, pH 5-8, kūdra + smilts.

Soil – easy turf (3 parts), peat (2 parts) and sand (1 part).

Klimats. Akācijai kā jau Vidusjūras klimatu mīlošam augam, patīk siltums un saule, vasarā vislabāk iznest dārzā bai balkonā, svaigā gaisā. Akāciju nav nepeiciešamas rasināt. Augam ideālā temperatūra ir 28-32°C, nevajadzētu to turēt zemākā par 10°C. Telpām jābūt labi vēdināmām, bet noteikti jāizvairās no caurvēja vai aukstām pūsmām – akācijjām nepatīk aukstums un mitrums.

Laistīšana: Augšanas periodā akācijas laista bagātīgi, bet neļaujot zemei izmirkt kā purvam, ziemā- retāk. Starp laistīšanas reizēm substrāta virsmai jābūt viegli apžuvušai. Cenšieties augu nepārlaistī un arī tieši pretēji – neiekaltēt.

Mēslošana: augšanas periodā regulāri reizi 2 nedēļās ar mēslojumu, kam zems slāpekļa un fosfora saturu. Labāk mazāk, nekā par daudz.

Pārstādīšana, pavairošana: Akāciju īstais pārstādīšanas laiks ir, kad tās noziedējušas, un tas būtu darāms apmēram reizi 2 gados. Augu pavairo ar sēklām (janvāris – marts, zeme jāsilda no apakšas, sēklas lai dīgtu, jātvaicē), vai apsakņojot jaunos, vēl nepārkoksnētos zaru posmus, (vasara, var būt nepieciešams augšanas stimulators).

Piezīmes: Ne visi var atļauties ļaut augam izaugt pilnā augstumā, tādējādi tas zaudē arī formu, – regulāri jāapgriež.

Audzēšanai telpās piemērotas šķirnes: Acacia armata, A dealbata, A. Podaliriifolia.

Ziedus var izmantot sauso ziedu kompozīcijās.

Tiek uzskatīts, ka Eiropā tās pirmais introducējis Henrija IV botāniķis –  Dž. Robins (Jean Robin).

Nosaukums ακακία (akakia) no grieķu valodas raksturo koka ērkšķaino stumbru. Ακις – ērkšķis.

Augs ir jūtīgs pret dažādiem kaitēkļiem!

One thought on “Akācija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s