Home

Hortenzija, (Hydrangea). Hortenziju (Hydrangeaceae) dzimta, hortenziju (hydrangea) ģints. Hortenzijas nosaukums nāk no grieķu valodas, kurā hydo nozīmē – ūdens, bet aggeion – trauks.

 

hortenzija

hortenzija

Foto (c) http://www.guide-to-houseplants.com

Raksturojums. Hortenziju dzimtā ietilpst līdz 4 m augsti krūmi kā arī koki un liānas, kas, vijoties pa koku stumbriem, var izaugt līdz 30 m garumam. Kaut arī hortenzijas pārsvarā pazīstam kā dārza augus, tās var veiksmīgi audzēt arī telpās (Hydrangea macrophylla). Lielās ziedu bumbas pārsvarā ir baltā, rozā, sarkanā vai zilā krāsā.

 

Izcelsme: D un A Āzija, Z un D Amerika.

 

Augsne. Kūdraina augsne.

 

Klimats. Gaiša vieta, bet jācenšas pasargāt no pēcpusdienas saules. Lai noskalotu putekļus reizi pa reizei noderēs kārtīga lapu noskalošana. Tā kā hortenzijas necieš sausu un karstu gaisu, ieteicams palielināts gaisa mitrums, kā trūkumu norādīs sačokurojušās lapas.

 

Laistīšana: Ziedēšanas laikā hortenzija patiks kārtīga laistīšana, kas jāsamazina, kolīdz augs beidz ziedēt. Neļaujiet augam izžūt. Ja auga vainaga iekšējās lapas sāk dzeltēt, pie vainas var būt pārāk bieža laistīšana, ja dzeltē jaunie dzinumi, ūdens varētu būt pārāk kaļķains.

 

Mēslošana: Reizi pāris nedēļās augšanas periodā ar uz pusi vājāku mēslojumu, kā parasti telpaugiem. Miera periodā – reizi mēnesī.

 

Pārstādīšana, pavairošana: katru pavasari pēc pārziemināšanas. Pavairo apsakņojot jaunos dzinumus, uz kuriem nav aizmetušies pumpuri, kas gan mājas apstākļos ne vienmēr būs rezultatīvi.

 

Kopšana pēc noziedēšanas: Lai iekštelpās audzēta hortenzija Jūs priecētu ar ziediem, būtiski ir ievērot sezonalitāti. Pēc ziedēšanas hortenzija jāapgriež un jāiznes ārā gaišā, bet ne saulainā vietā un reizi dažās nedēļās jāmēslo. Hortenziju vēlams atstāt dārzā, cik ilgi vien iespējams, līdz pat pirmajām salnām. Sākoties salnām, hortenzija jānovieto vēsā telpā, temperatūru paaugstinot pakāpeniski.

 

Slimības: Brūnis plankumus var izsaukt Botrytis, ko izraisa ūdens sakrāšanās uz lapām. Hortenzijas var bojāt zirnekļērces (tīklērces?) un laputis. Citas kaites hortenzijām parasti nemēdz uzbrukt.

 

Piezīmes: Hortenziju ziedu krāsa atkarīga no augsnes Ph reakcijas. Skābākā vidē ziedi būs zilganāki, sārmainākā tie iekrāsosies rozā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s