Home

Zantedešija / dižkalla (Zantedeschia ) .  Ārumu (Araceae) dzimtas augs, kam sakneni veido gums un ir lielas (līdz 45 cm) sirds-/bultveida lapas, kas dažām šķirnēm var būt ar „caurumiem” un skaistiem kallām tipiskiem „ziediem”. Jā, jā, vārdu „zieds” liekam pēdiņas, jo līdzīgi kā citām kallām, tas ko mēs dēvējam par ziedu, tas nemaz nav – lielā seglapa apņem vālīti, ko veido sīki, kompakti ziediņi. Varam izvēlēties starp zantedešijām ar dzelteniem, baltiem un sārtiem ziediem.

zantedešija

Kaut kallas apziņā daudziem iesakņojušās kā kapu puķes, tās lieliski greznos ikvienu palodzi. Populārākā audzēšanā teplās ir Etipoijas dižkalla (Zantedeschia aethiopica), Rēmana un Eliota hibrīdi.

Īpatnēja ir dižkallas īpašība uz papu smailajiem galiņiem veidot ūdens lāses, par ko mēdz teikt, ka tās vēsta par laika maiņu.

Mūsu klimata joslā īstais dižkallu ziedēšanas laiks ir ziemas beigas, vasarā tās atpūšas – (augšanas perioda beigās lapa nenogriezt). Ja iegādāsieties telpaugu veikalā, rēķinieties, ka pirmajā sezonā tām laika izjūta būs nojaukta. Ziedošas zantedešijas pie mums var nopirkt arī rudenī – mana rudenī pirktā ziedošā zantedešija par miera periodu izvēlējās ziemu, ap februāra beigām sākot dzīt jaunos dzinumus.

Sinonīmi: call lilies, arum lilies. Nesajaukt – dižkalla jeb zantedešija nav tas pats kas kalla jeb purva cūkausis (Calla palustris),

Izcelsme: Āfrikas dienvidu daļas tropu purvainās vietas ar sauso un  mitro sezonu.

Augsne. pH 5,5-6.

Klimats. Gaiša, labi vēdināta vieta, netiešos saules staros vai neliels noēnojums. ja zentedešiju siltajā periodā esat izstādījis dārzā, atcerieties rudenī izrakt, ziemu tās var arī nepārlaist.

Laistīšana: augšanas periodā zantedešija jālaista bagātīgi (nepārlaistī!!!!) ar viegli skābu ūdeni, miera periodā pa retam, lai pilnībā neizkalst. Arī pēc noziedēšanas kādu laiku dižkallu turpina laistīt un mēslot.

Mēslošana:  reizi pāris nedēļās ar komplekso mēslojumu.

Pārstādīšana, pavairošana: Pārstāda ik pa diviem gadiem. Lai augs nesāktu pūt, nevajadzētu  gumu iebāzt pārāk dziļi zemē. Pavairo sadalot sīpolu ceru.

Indīgs augs, satur kalcija okselātu!

Piezīmes: Zantedešijai vārds dots par godu itāļu botāniķim Džovanni Zantedešijam  (Giovanni Zantedeschi)

Dižkallu radinieks cūkausītis aug arī Latvijas dīķu un ezeru krastos.

Ja vēlaties lai dizķalla jeb zantedešija zied ilgāk, turiet to 14-160C.

3 thoughts on “Zantedešija, dižkalla

  1. Atbalsojums: Alokāzija | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s