Home

Bokarneja, bokarne, nolīne (Beaucarnea recurvata). Ja vēlaies telpaugu, kas piesaista uzmanību, nolīne būs tieši laikā. Telpās visbiežāk audzēta  atliektā nolīne – Nolina/Beaucarnea recurvata. Interesants telpaugs  – koks ar masīvu stumbru, kura apakšējā daļa atgādina lielu bumbuli  vai pudeli, kas nepieciešams ūdens uzkrāšanai. Lapotni veido garas, bieži skruļļainas cietas lapas ar asām  malām. Pieaugusi bokarneja sasniedz pāris metru augstumu, bet, ja iegādāsieties neliela sīpola izmērā, līdz milzīgiem apmēriem būs jāgaida daudzi gadi. Savvaļā bokarnejas izaug līdz 9 m. Augs zied reti, telpās it īpaši.

bokarneja

Ar bokarnejas(aizmugurē) graušanu nevajadzētu ļaut aizrauties mājdzīniekiem

Taksonomija.  Dažādā literatūrā atradīsiet atšķirīgas ziņas par bokarnejas jeb nolīnes piederīgu kādai augu dzimtai. Agrāk tās pieskaitītas gan liliju, gan agavju (agavaceae) dzimtai, bet vēlāk kopār ar dracēnām un kordilīnēm izdalītas Dracaenaceae, Nolinaceae (nolīņu) vai ruscaceae dzimtās. Diezgan daudz kur atradams, ka nolīnes pieder asparāgu (Asparagaceae) dzimtai (APG III sistēma, 2009), kuri savukār agrāk ieskaitīti liliju dzimtā (asparāgi un bokarnejas jebkurā gadījumā ir vienā – asparāgu (Asparagales) kārtā).

Citi nosaukumi – ziļoņkāja, ponija aste, pudeļkoks (bottle tree) Nosaukumi angļu valodā – Pony Tail Palm, Bottle Palm, Elephant’s Foot Tree, Ponytail Plant, Nolina Palm, Elephant Palm, Big Base Palm, Desert Pony Tail Palm, Nolina, Nolina Sole, Ponytail Nolina

Botāniskie sinonīmi: Beaucarnea inermis, Beaucarnea tuberculatam, Dasylirion inerme, Dasylirion recurvatum, Nolina recurvata

bokarneja

bokarneja LU botāniskajā dārzā

Izcelsme. Centrālamerikas arīdie apgabali.

Klimats.  Šim, no tuksnešainiem apgabaliem nākušajam augam patīk gaiša, saulaina  vieta, no karstas saules nav nepieciešams slēpt nedz arī rasināt.

Laistīšana: Augs ūdens reserves glabā resnajā stumbrā. Laistiet reti, bet pamatīgi,  kad auga stumbrs no akmens cieta kļuvis pavisam viegli iespiežams. Liekais ūdens jānotecina.

atliektā nolīne

atliektā nolīne (bokarneja)

Mēslošana: Augšanas periodā reizi divās nedēļās ar šķidro telpaugu mēslojumu. Ieteicams mēslojums ar paaugstinātu slāpekļa un kālija saturu.

Augsne, pārstādīšana, pavairošana. Labi drenēta, barības vielām bagāta telpaugiem domātā augsne vai 2 smilšmāls:1 kūdras substrāts:2 smilts augsne, kam var pievienot granti, lai augsne labāk drenētu.

Atliektā nolīne vairojas ar sēklām un jaunajiem dzinumiem. Pārstāda, kad augs aizņēmis visu podu, bet steigai nav pamata, bokarnejām patīk, ja podā kļuvis nedaudz šauri . Atdalot vairākus augus vai jaunos dzinumus, esot uzmanīgi ar bokarnejas piņķerīgo un trauslo sakņu sistēmu.

Piezīmes:

  • Augu diez vai vajadzētu iegādāties,  ja mājās ir kaķis, jo garās, šaurās lapas ir gana intriģējošas rotaļām. Cietīs gan augs, gan arī dzīvnieks var ar asajām lapām aizrīties un vemt.
  • Bokarnejai nevajadzētu apgriezt galotni
  • Latvijas puķu veikalos pēdējos gadus samērā populārs augs, nopērkams pat lielveikalos.
  • Par bokarnejām/nolīnēm  palasīt iesaku  >>>    

Šķirnes:

  • Beaucarnea      gracilis      (syn. B. oedipus, Nolina gracilis)
  • Beaucarnea      guatemalensis (syn. Nolina guatemalensis)
  • Beaucarnea      pliabilis
  • Beaucarnea      recurvata      (syn. Nolina recurvata) –

bokarneja_2

3 thoughts on “bokarneja, nolīne

  1. Atbalsojums: Interesantākie telpaugi | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s