Home

zebrina

Zebrīna, (zebrina). Tradeskanciju ģints (tredescantia), Komelīnu (Commelinaceae) dzimtas telpaugs, kas no pārējiem dzimtas pārstāvjiem atšķiras ar krāsaināk un izteiktāk svītrotām lapām, lapu apakšpuse violeta.

 

Raksturojums. Ložņājošs augs, kas vislabāk piemērots audzēšanai iekarenajos grozos un ar krāšņo, vijīgo lapotni greznos tiklab dzīvojamo istabas kā arī iestādes logu. Siltāka klimata apstākļos zebrīnas audzē arī zemsedzei. Ziedi nelieli, balti. Auga formu uztur, to apgriežot, kas palīdz augam augt kuplumā.

Nosaukumi. Līdzīgi kā vairākas citas tradeskancijas, zebīnu komerciāli mēdz pārdot ar sekojošiem nosaukumiem: Wandering Jew (klejojošais ebrejs, termins, ko literatūrā atradīsiet saistībā ar Jauno Derību), Inch Plant, Spiderwort.

Citi lietotie sinonīmi – Tradescantia zebrina, Zebrina pendula var. Quadrifolia, Commelina zebrina, sugas – Z. pendula, Z pendula quadricolor, Z. pendula purpusii.

Izcelsme: Z Amerikas dienvidu un D Amerikas Z daļa.

Augsne. Uz kūdru balstīts labi drenējošs telpaugu substrāts. pH 6.1 līdz 7.8

Klimats. Zebrīnai piemērota gaisā vieta, bet tiešā saulē lapas var apdegt vai zaudēt krāsojumu. Zebrīnai, līdzīgi kā citām tredeskancijām, patīk mitrs gaiss, augu ieteicams rasināt.

Laistīšana: Laista kā vairumu telpaugu, starp laistīšanas reizēm ļaujot zemes virskārtai apžūt un laistīšanu samazinot veģetācijas periodam beidzoties. Stāvošs ūdens puķu podā var izsaukt sakņu puvi.

Mēslošana: Zebrīnas mēslo reizi mēnesī ar vieglu šķidrā mēslojuma šķīdumu.

Pārstādīšana, pavairošana: Pavairo ar spraudeņiem, noplūcot apakšējās lapiņas, lai tās nesāktu pūt.

 

Piezīmes: Nesajaukt ar zebrina rojo (dekoratīvais banāns) un kalateju “zebrina” (zebras augs)

Darbošanās ar augu var izsaukt alerģisku reakciju.

One thought on “Zebrīna

  1. Atbalsojums: Tradeskancija | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s