Home

tradeskancija

Tradeskancija, (tradeskantia). Komelīnu (Commelinaceae) dzimtā viens no populārākajiem telpaugiem ir tradeskancija, kas kopā ar zebrīnām, kalīzijām un citiem ietilpst tradeskanciju ģintī (ģintī ietilpst ap 70 sugas). Pazīstamākās ir tradeskantia fluminensis un Tradescantia albiflora, kam ir gaišāka lapotne.

 

Raksturojums. Tradeskancijas ir daudzgadīgi ložņājoši nokareni augi, kas īsti piemēroti nokarenajiem groziem un mums pazīstami visticamāk jau no skolas laikiem. Tredeskanciju formu veido, augšanas sezonā apgriežot garos dzinumus. Pavasarī var ziedēt ar nelieliem, nenozīmīgiem baltiem ziediņiem.

Nosaukumi. Sākot interesēties par tredeskanciju taksonomiju, nākas iepspringt. Viena lieta – zinātniskie nosaukumi, cita – komerciālie. Ja meklēsiet internetā informāciju par šīs dzimtas augiem, zem tradeskanciju nosaukuma bieži atradīsiet arī latviski ierasti izdalītās zebrīnas, setkrēzijas, kalīzijas un citas tradeskancijas. Nav nepareizi, bet jucekli rada. Šajā telpaugu vietnē centīšos izdalīt un pastāstīt par šiem augiem katru atsevišķi.

Komerciāli dažādas tradeskancijas mēdz pārdot ar sekojošiem nosaukumiem:

Wandering Jew (klejojošais ebrejs), Inch Plant, Spiderwort.

tradeskancija

tradeskancijas ziedi

Izcelsme: Z Amerikas dienvidu un D Amerikas Z daļa.

Augsne. Uz kūdru balstīts labi drenējošs telpaugu substrāts.

Klimats. Gaiša vieta, bet ne tieši saules stari. Ja augam trūkst gaismas, kāti kļūst gaļīgāki un lapas retākas, bezkrāsainākas. Patiks paaugstināts gaisa mitrums, sausi lapu gali var norādīt, ka tas ir par zemu. Šim telpaugam nebūs iebildumi pret parasto istabas temperatūru.

Laistīšana: Augšanas periodā substrātu uztur viegli mitru, miera periodā laistīšanu samazina un ļauj augsnei nedaudz apžūt. Augu pārlaistot var sākties sakņu puve.

Mēslošana: Augu piebaro reizi 2 nedēļās ar vieglu šķidrā mēslojuma šķīdumu. Var lietot arī lēni sadalošos iespraužamos mēslojuma kociņus.

Pārstādīšana, pavairošana: Tredeskancijas pavairo pavisam vienkārši – mitrā substrātā apsakņojot ne pārāk garus spraudeņus. Ja augs ir pāraudzis, pārstādīšanas vietā ieteicams apsakņot jaunu augu. Vairāk sraudeņu – kuplāks kopskats.

Piezīmes: sekojiet, vai zem lapām nesavairojas laputis vai tīklērces, kam tīri labi garšo tresdeskanciju sula.

tradescantia navicularis

tradescantia navicularis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s