Home

Ciklamena / alpu vijolīte (Cyclamen). Prīmulu (primulaceae) dzimtas ( Myrsinaceae apakšdzimta)

Ciklamena, ko ikdienā saucam arī par alpu vijolīti neapšaubāmi ir viens no pazīstamākajiem un joprojām populārākajiem telpaugiem, ko bieži vien gan iegādājamies kā īsi laiku priecējošu dāvanu. Ja vēlaties, lai audziņš jūs priecē daudzus gadus, mēģiniet atrast no sēklām tepat Latvijā audzētus stādus, vai arī pieskaņot apstākļus alpu vijolītes labsajūtai.

ciklamena

ciklamena

Ciklameni raksturo tumši zaļas nelielas lapas biezā cerā, kas aug tiši no guma un visdažādāko kršu ziedi ar lapiņām kā pagarām peļu austiņām mīkstā lap 10 cm garā kātā. Ja savulaik vecmāmiņu palodzes rotāja visbiežāk rozā un balti ziediņi, mūsdienās atradīsiet visdažādākos hibrīdus.

Ciklameņu komercziedēšana parasti ir ziemas mēnešos, bet pašaudzētās vijolītes raisa ziedus, kolīdz temperatūra ir nedaudz zem/virs 200C.

Citi nosaukumi: sowbread vai kļūdaini – Persijas vijolīte, primros

Dabiskā augšanas vide: Dienvideiropa, Vidusjūras reģions.

metis silverleaf

metis silverleaf

Augsne: Viegli sārmaina un bagātīga ar barības vielām. Pamatā lapu trūdzeme + smilts piejaukums.

Klimats: Alpu vijolītēm patīk vēsums un karstumā tās visticamāk nometīs lapu rotu, kam gan nevajadzētu bet par iemeslu ar slaidu loku iemest augu atkritumos. Esiet pacietīgi, iestājoties vēsākam laikam, tās var atkal pamosties.

Paaugstināts gaisa mitrums, bet lūkojiet, lai nemirktu guma virsējā daļa – auga cera pamatne. Vislabāk gaisa mitrumu nodrošināt, podu novietojot uz ūdens paplātes ar oļiem, lai tas nemirktu. Augšanas periodā nodrošiniet augam gaišu vietu, bet ne tiešus saules starus. Ziemeļu palodze ir ideāla. Pēc noziedēšanas, kad augs sāk nokalst, var nolikt to tumšākā vietā.

cyclamen coum

cyclamen coum

Vasarā alpu vijolītei patiks ēnains dārza stūris, jāraugās vien, lai tā lietū nepārmirktu.

Laistīšana: augšanas periodā jālaista regulāri, neļaujot zemei iežūt kā arī augu nepārlaistot.  Ieprieciniet savu ciklameni ar sniega pikas veldzi.  kad lapas nokalsts un puķe dodas miera periodā (2-3 mēn.) – augu tikpat kā nelaista. Laistīt tikai zemi, neļaujot ūdenim nokļūt uz guma.

Mēslošana: Augšanas periodā reizi divās nedēļās telpaugu mēslojumu, kurā nebūtu pārāk augsts slāpekļa saturs).

Pārstādīšana, pavairošana. Ja pienācis brīdis, kad auga sīpols podam kļuvis par lielu vai arī jānomaina zeme, pārstādiet, sīpolu atstājot nedaudz virs augsnes virsmas.

Mana pieredze: Veiksmīgi vairākus gadus uz ziemeļu puses loga kopju Latvijā no sēklām izaudzētu alpu vijolīti (attēlā). Augs zied regulāri katru rudeni un pavasari. Karstajā periodā nokalst, tad laistu to pavisam reti, līdz parādās augšanas pazīmes. Mēsloju ar vito šad tad, kad atceros.

cyclamen repandum

cyclamen repandum

Ar gadiem lapu rozete paaugstinās uz tādu kā kātiņu (līdzīgi sanpaulijām), ja kļūst par garu un lapām kļūst grūtāk saņemt barības vielas, to droši griežu nost (augšanas perioda pašā sākumā, parasti pavasarī). Pēc laika ciklamenei parādās jauna lapu rozete un rudenī – ziedi. Pārstādu pavasaros, reti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s