Home

Laurs (Laurus nobilis). Šis, īdz 18 m augsts krūms vai koks, ko raksturo mums tik pazīstamās aromātiskās lapas, ko jau mūsu vecvecmāmiņas lika pie zupas, ir lauru (Lauraceae ) dzimtas augs.  Kaut mūsdienās pazīstam daudz jaunu un eksotisku garšvielu, lauru koka lapas joprojām ir dažos ēdienos neaizvietojamas. Ne tik populārs Latvijā šis kociņs ir kā telpaugs, bet pēdējos gados to bieži var nopirkt pat lielveikalos. Ir gana stilīgi, ja tev uz palodzes ir pašam sava dzīva, zaļojoša garšvielu dobīte. Ja patīk neparastas formas, mēģiniet laura formu veidot kā bonsai vai ti kociņam.

lauru koks

lauru koks

Citi nosaukumi: True Laurel, Sweet Bay, Laurel Tree, Grecian Laurel, Laurel, Bay laurel

Izcelsme: Vidusjūras reģions.

Izcelsme. Vidusjūras reģions.

Augsne, pārstādīšana: Lauram patīk labi drenējoša augsne. Izēlieties pietiekoši (bet ne pārāk) lielu podu un pārstādiet, kad tas kļuvis kociņam par mazu – sakņu kamols piepildījis visu podu. Izvēlieties konteineru ar drenāžas caurumu.

Klimats: Lauru koks ir īsts vidusjūras augs, tam patīk saule.

Laistīšana: Kaut no karsta un sausa klimata nācis, laurs būs pateicīgs, ja zemi tomēr pārāk neiekaltēsiet. RūpējRūpējieties arī, lai tā saknes pata’vīgi nemirkst notecējušajā ūdenī.

Mēslošana: Derēs ūdenī šķīstošs telpaugu mēslojumu, ar ko pabarot reizi mēnesī augu vasarās, kad ir tā veģetācijas periods.

Pavairošana. Lauru koku pavairo ar sēklām vai jauno zariņu spraudeņiem, bet labāk to atstājiet pieredzējušu dārznieku rokās.

Piezīmes: Lauru koka formu, īpaši, ja telpas nav pārāk daudz, var uzturēt regulāri veidojot.

Vairāk:

Jau skolas grāmatās lasāms, ka Senajā Grieķijā lauru vainagus vija uzvarētājiem. Jau tā vārds nozīmē – cēls, slavējams.  Šis augs simbolizē pārticību, labklājību, kristietībā- Kristus augšāmcelšanos. Lauru izmanto ne tikai kulinārijā bet arī medicīnā vaļēju brūžu apziešanai, masāžai.

Vai zinājāt, ka šis vārds ir par pamatu arī vārdam „bakalaurāts” (baccalaureate).

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s