Home

Pahira (Pachira Aubl.). Aptuveni 77 identificētās pahiru sugas pieder Malvu dzimtai (Malvaceae), tās radinieki ir baobabi un agrāk tā pieskaitīta bombaksu (Bombacaceae) dzimtai. Tās lapotne atgādina liela kastaņa lapas tikai ar gludu, tumši zaļu virsmu un piecām lapām pie katra kāta. Koks var izaugt līdz 18 m  augstumam, tā stumbrs uzkrāj ūdeni.

pahira (pachira)

pahira (pachira)

  • Fotogrāfijās ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) pahiras. info@zieduekspresis.lv

Pahiru veikalos pārsvarā atradīsiet ar savītu stumbru. Latvijā puķu veikalos, ziedu bāzēs, pat lielveikalos  iegādāties var gan nelielus kociņus, gan gandrīz cilvēka augumā. Kā telpaugs pahira popularitāti ieguva pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Diemžēl, visticamāk nesagaidīsiet pahiru uzziedam lieliem skaistiem ziediem, kā brīvā dabā. Rieksti, kas pēc tam veidojas, ir ēdami, pēc garšas līdzīgi zemesriekstiem.

Nosaukums un filozofija: lielaugļu pahira (Pachira macrocarpa), ūdens pahira (P. aquatica), French peanut – franču zemesrieksts, guiana chestnut – Gviānas kastanis, saba nut – sabas rieksts.

Karls Linnejs jaunākais savulaik pahiru ģintij par godu princesei no Bādenes Sofijai Karolīnai devis nosaukumu – Carolinea, bet pamatā palicis tomēr pirmais, Dž. B. Aubleta  (Jean Baptiste Aublet) 1775. gadā dotais nosaukums.

Tautā pahiru kā daudzus citus dēvē arī par naudas koku. Fen šui filozofijā tai ir nozīme kā veiksi nesošam augam katrai mājai, kurā tas aug. Fen šui principiem atbilst arī lapu skaits, kas atbilst pieciem elementiem – metālam, kokam, ūdenim, ugunij un zemei. Īstā vieta veiksmes piesaukšanai ir austrumu puse vai dienvidaustrumu stūris. Tā nav piemērota guļamistabai vai vannas telpai.

Izcelsme: Šis interesantais tropu augs izplatīts Āfrikā, Indijā, Amerikas dienvidos un centrālajā daļā. Aug upju krastos.

Augsne: pahiru var audzēt dažāda tipa augsnēs, bet jāraugās, lai tā būtu drenējoša un neuzkrātu lieku ūdeni.

Klimats: Pahirai patiks gaiša un saulaina vieta (nepārcepiet augu pārāk karstā saulē), gaisa temperatūra nedaudz virs +20°C kā arī paaugstināts gaisa mitrums, ko var veicināt gan rasinot lapotni, gan novietojot podu uz oļu paplātes ar ūdeni. Pašam podam, protams, ūdenī nevajadzētu stāvēt. Šis telpaugs gan pārāk neiebildīs arī pret sausāku gaisu. Ziemā, atpūtas periodā, vēlamā temperatūra ir 14-16°C, bet gaisma pahirai joprojām nepieciešama.

Laistīšana: Augsni nepārlejiet (sakņu puve), bet raugieties, lai tā arī neiekalstu. Patīk mitra zeme, bet ne stāvēšana ūdenī. Arī atpūtas periodā ziemā augu nevajadzētu iekaltēt.

Mēslošana: Informācija atšķiras. Tiek ieteikts mēslot gan reizi nedēļā ar komplekso telpaugu mēslojumu, gan piedāvāts nemēslot tikpat kā nemaz.  Atrodiet optimālo variantu, sākumā mēslojot vidēji – reizi mēnesī un novērojot, kā jūtas jūsu augs.

Pārstādīšana, pavairošana: pavairo ar galotņu spraudeņiem un sēklām.

Piezīmes: Augu var veidot, to apgriežot un uzturot vēlamajā garumā. Nevajadzētu baidīties vajadzības gadījumā augu apgriezt arī zem lapotnes. Augs drīzumā veidos jaunus dzinumus. Lai tie neizstīdzētu, apgriešanu veiciet, kad ziema iet uzb beigām un ārā jau ir pietiekami garas dienas.

pahira_2

One thought on “Pahira

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s