Home

Ziemassvētku kaktuss, zigokaktuss, šlumburgera (Schlumbergera syn. Zygocactus) kaut epifīts ir kaktusu dzimtas augs (Cactaceae). Ja bērnībā bijām pieraduši pie vecmāmiņas mājas esošā milzīgā ziemassvētku kaktusa ar violetīgi madžentīgiem ziediņiem, tagad nokrāsas atradīsiet savai gaumei vispiemērotākās – radīti vairāk kā 100 hibrīdi, no tām populārākā ir nošķeltā šlumbergera (Schlumbergera truncata).

zigokaktuss

Izcelsme: lietusmeži Brazīlijas autrumu saļas tropos.

Augsne, pārstādīšana. Šlumburgera ir epifīts un līdzīgi kā orhidejas savvaļā sastopamas augam uz koku mizas, kas nebūs piemērotākais veids šī telpauga audzēšanai dzīvoklī. Vienkāršākais sastāvs būtu bagātināta kūdra ar neitrālu augsnes reakciju. Pārliecienie vai zeme ir pietiekoši viegla un irdena. Līdzīgi kā daudziem citiem augiem, jauno podu nevajadzētu izvēlēties pārāk lielu, jo savādāk augs sākumā aizrausies ar tā piepildīšanu ar sakņu sistēmu. Labākais laiks pārstādīšanai ir pēc miera perioda pavasarī.

Lai kaktuss ziedētu: Reizēm dzirdamas sūdzības, ka ziemassvētku kaktuss nezied, vai arī zied nelaikā. Šeit jāpadomā, vai ņemam vērā šlumburgeras augšanas periodus – ja vēlies ziedus uzplaukstam laikā, atceries, ka nobriešana notiek vasaras otrajā pusē, kad gādājiet pēc iespējas vairāk gaismas, bet ar laistīšanu nepārcentieties. Ziedpumpuriem vajadzētu aprādīties septembra beigās, kad līdz piecām nedēļām varat augu palutināt arī ar mākslīgo apgaismojumu. Kad parādījušies ziedpumpuri, ziemassvētku kaktusam vairs nepatiks rasināšana. Pēc ziedēšanas pāris mēnešus ļauj kaktusam atpūsties, bet arī šajā laikā nevajadzētu ļaut sakņu sistēmai iekalst.

Ja jūsu ziemassvētku kaktuss nezied, tas var būt pārlaistīts, iekaltēts, turēts nepareizā temperatūrā vai pārvietots pēc ziedpumpuru ieriešanās. Iespējams, tam trūkst kālijs un fosfors.

Gaisa temperatūra, gaisma. Pumpuru nobriešanas periodā dienā līdz 250C, naktī ap 14oC. Pēc noziedēšanas, kad sākas miera periods  – 14oC. Ziemassvētku kaktuss dabā aug pamežā,  ienesot tomājās, pameklējiet gaišāko, bet ne saulaināko vietu (izņemot ziemā).

Laistīšana, mēslošana: Nepārlaistīt, augam noteikti nepatiks lieks ūdens traukā. Bagātīgākā laistīšana kā arī mēslošana augam nepieciešama ziedēšanas periodā un vasarā, kad to būtu ieteicams iznest kādā ēnainā vietā dārzā, kur tas būtu pasargāts arī no tieša lietus. Mēslojumam var izvēlēties gan kaktusiem peredzēto, gan komplekso mēslojumu samazinātākā koncentrācijā. Var izvēlēties mēslojumu, kas rosina ziedēšanu.

Pavairo: apsakņojot lapu posmiņus.

Lieldienu kaktus, kas ir  ziemassvētku kaktusa radinieks mūsu acis priecē pavasarī. Terminoloģija: Epiphyllum russellianum var. gaertneri syn. Schlumbergera, Rhipsalidopsis, Hatiora un Rhipsalidopsis rosea syn. Hatiora, Rhipsalis. ((c) darzs.lv), No ziemasvētku kaktusa to atšķir pēc posmiņiem.

One thought on “zigokaktuss

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s