Home

Eiforbija  (euphorbia trigona), ko tautā, pateicoties baltajai sulai, sauc arī par Āfrikas piena koku ir eiforbiju (Euphorbiaceae) dzimtai piederošs sukulents ar tumši zaļu stumbru trim šķautnēm, uz kurām pušķīšos izkārtojušies dzloņi un mazām, ovālām  lapiņām dzinumu galos. Eiforbiju sula ir indīga (eiforbons), pats augs dzelkšņains – sargājiet no tā bērnus un dzīvniekus. Garāki īpatņi, kas var sasniegt pat 2 m augstumu, ja stādīti pārāk vieglā plastmasas podā, var arī uzkrist, kas diez vai būs patīkami. Arī augu kopjot uzmanieties, jo baltā sula, kas izdalās augu ieskrāpējot, var kairināt ādu. Uzmanieties, lai sula neiekļūst acīs.

euphorbia trigona

euphorbia trigona

Citi populārākie eiforbiju dzimtas telpaugi Latvijā ir mirdzošā eiforbija un puanasetija.

Citi nosaukumi angļu valodā: friendship cactus, candelabra cactus.

Auga nosaukuma pirmā daļa saistīta ar grieķu dziednieka Eiforba vārdu, bet otrā daļa norāda uz trīsšķautņaino formu.

Izcelsme: Rietumāfrika

Augsne. Labi drenējoša, āri žūstoša. Ja veidojiet maisījumu pats, var lietot 1 daļu perlīta pret 3 daļām kūdras substrāta.

Kimats. Saulaina telpa ar sausu gaisu, labu gaisa cirkulāciju. Minimālā temperatūra 120C. Ideāli, ja augam iespējams nodrošināt pusi dienas saulē.

Laistīšana: Āfrikas piena koku laista, kad zeme izžuvusi – vasarā aptuveni reizi nedēļā, ziemā  retāk. Reizi pa reizej vēlams podu pilnībā izmērcēt, lai ūdeni uzsūktu visi augsnes kapilāri.

Mēslošana: Ar kāliju un fosforu bagāts sukulentu mēslojums. Pievērsiet uzmanību, lai mēslojumā nebūtu daudz slāpekļa. Nebarojiet augu miera periodā.

Pārstādīšana, pavairošana: Ja eiforbiju pavairojat, nogriezto spraudeni vispirms apturiet aukstā ūdenī, lai apturētu sulas izdalīšanos. Pirms ievietojiet jaunajā substrātā, ļaujiet griezuma vietai apžūt. Izvēlieties ne pārāk lielu māla podu, lai nesāktos sakņu puve, ja zemei neļaus pinībā izžūt.

Pārstāda augšanas periodā vasarā.

Piezīmes: Galvenais, kas būtu jāatceras audzējot šo eiforbiju ir uzmanīties,lai nav pārāk auksts, lai ir pietiekoši saulaina vieta un zeme nav pārāk mitra.

Euphorbia-trigona-Royal-Red

Euphorbia trigona ‘Royal-Red’

4 thoughts on “Eiforbija

  1. Atbalsojums: Mirdzošā eiforbija | telpaugi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s