Home

Aspidistra, mājas svētība (Aspidistra). liliju dzimtas (Liliaceae)*, telpaugs ar lielām, līdz 60 cm garām, platām lapām, kas aug tieši no zemes. Aspidistru dzimtā ir 8 sugas, bet citi speciālisti izdala ap trīsdesmit. Nelielos, violetos ziediņus, kuri uzplaukst pie pašas augsnes gan ieraudzīt palaimējas retajam. Mājas svētību greznoja telpas jau Viktoriānisma laikā, toties mūsdienās radītas jaunas interesantas šķirnes, ar ko palielīties tiem, kas aspidistras uzskata par garlaicīgiem un nemoderniem augiem. Populārākā mājas svētība ir aspidistra elatior – dižā aspidistra.

Ja tev nav gaišu logu, kur patiks gozēties lielākajai telpaugu daļai, izvēlies aspidistrtu, kam nebūs nekādu iebildumu, ja novietos kādā tumšākā stūrī.

aspidistra_1

Citi nosaukumi: Bāra telpas augs, nosaukums iron plant – čuguna augs augam dots tā lielās izturības dēļ.

Izcelsme: Indijas, Indoķīnas, Ķīnas un Japānas meži.

Augsne: Universāla, labi drenējoša telpaugu augsne.

Klimats: Patiks vēsa vieta un ne tieši saules stari. Ideālā temperatūra 10-24°C, bet pacietīs, ja pēc vasaras kūrorta dārzā vai uz balkona, piemirsīsiet to ienest telpās līdz pat +5 °C. Gaišākā vietā novietojiet raiblapu šķirnes. Ja telpās ir karsts gaiss un miera periodā ziemā temperatūra pārsniedz + 200, ieteicams augu rasināt, lai novērstu lapu galiņu kalšanu.

Laistīšana: Kaut arī  šo augu iesaka sliņķiem, lieki to nemociet, – vasarā laistiet gana bagātīgi, bet raugieties, lai zeme nebūtu pastāvīgi mitra. Ziemā ļaujiet augam atpūsties un laistīšanu samaziniet.

Mēslošana: Gan laistīšanas, gan arī mēslošanas biežums atkarīgs no apgaismojuma. Gaišā vietā mēslojiet ar vieglu telpaugu mēslojumu reizi mēnesī. Ja augs novietots tumšākā vietā – reizi 3, 4 mēnešos. Universālu telpaugu mēslojumu atšķaidīt divreiz vājāk nekā norādīts.

Pārstādīšana, pavairošana: Aspidistras pavairo dalot ceru. Atdalītajai sakņu sistēmas daļai (rizomas) vajadzētu būt vismaz ar pāris lapām. Turiet siltā vietā, līdz parādās jaunās lapiņas. Pārstādīšana nepieciešama vien tad, ja augs pārpildījis podu, vai arī jūtat, ka tam nav pa prātam esošais augsnes substrāts

Piezīmes: Aspidistra pacieš daudz – gan pārāk lielu karstumu, aukstumu, piesārņotu gaisu, mitru augsni, sausumu un vāju apgaismojumu. Kaitēkļi parasti nav novērojami, bet var uzbrukt tīklērces, bruņutis. Regulāri tīra lapas un novāc vecās. Siltākos klimatiskajos apstākļos šo, pie mums tik pierasto telpaugu, audzē dārzā kā mūžzaļu dekoratīvo augu.

Daži kultivāri: ‘Ginga’ (‘Starry Night’), ‘Jade Ribbons’, ‘Milky Way’, ‘Okame’ (‘Variegata’)

* – Lielākajā daļā literatūras atradīsiet aspidistru pieskaitītu liliju dzimtai, bet citur to iedala asparāgu (Asparagaceae) dzimtā.

Aspidistru šķirnes ar attēliem: Redzot, daudzās aspidistru formas, var apmulst. Grūti iedomāties, ka šis tik pierastais augs var būt tik dažāds un pārsteidzošs.

Aspidistru kultivārs

Aspidistru kultivārs ‘Asahi’ (rīta saule)

mājas svētība
mājas svētība

foto (c) http://www.drbilllong.com/CurrentEventsXVII/PlantsVII.html

aspidistra_zieds
aspidistra zieds

Foto (c) http://www.botanische-spaziergaenge.at/viewtopic.php?f=523&t=3008

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s