Home

Sanpaulija (Saintpaulia). Pieder Gesnēriju (Gesneriaceae) dzimtai un tās tuvākais radinieks ir streptokarps. Šis ir viens not tiem telpaugiem, kas priecēs ar neierobežotu dažādību. Gan auga nelielās, sīkiem matiņiem klātās gaļīgās lapiņas, gan ziedi atrodami gan dažādās krāsās, gan formās. Kruzuļoti, pildīti vai vienkārši, kuplāki vai mazāk kupli, zili, balti un rozā šie nelielie ziedi labi kopti grezonos ikvienu palodzi. Sanpauliju dzimtā ir ap 20 sugu, bet hibrīdu skaits ir krietni vien lielāks. Populāro telpaugu atradīsiet ziedu veikalos, bet lielākā dažādība tomēr atrodama pie kolekcionāriem

saintpaulia chirita timiana

saintpaulia chirita timiana

  • Fotogrāfijā ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) sanpaulijas. info@zieduekspresis.lv

Citi nosaukumi: saukta arī par Uzambāras vijolīti un Āfrikas vijolīti.

Izcelsme: Uzambāras vijolītes dzimtene ir Āfrikas tropi unsubtropi. Pirmo reizi atklāta Tangas reģionā Tanzānijā augam uz sūnainām klintīm. Tās sāka audzēt pēc 1893. gada. Lielākā daļa hibrīdu ciltsmāte ir tieši viena suga – Saintpaulia ionantha.

Augsne. pH neitrāls, var būt viegli skābs. Trūdvielām bagāta augsne. Stāda nelielos podos, lai augs spēku neatdod veidojot sakņu sistēmu.

Klimats. Sanpaulijām patīk istabas temperatūra, nedaudz paaugstināts gaisa mitrums, gaiša vieta, bet kā jau daudzien augiem tieši saules stari nepatiks. Ļoti labi jūtas pie ziemeļu puses logiem. Gaišākā telpā labāk jutīsies sanplaulijas ar tumšākām nevis gaišākām lapām. Ja jums ir telpas ar centrālpakuri, apkures sezonas laikā ieteicams mitrināt gaisu, tomēr pārlieks gaisa mitrums var izraisīt pūšanu un nekādā gadījumā nerasiniet mīkstās lapiņas.

Saintpaulia-Firehouse

Saintpaulia Firehouse

Laistīšana: vidējs mitrums ar neitraļu pH līmeni. Nokrāna ūdens nevajadzētu vairītie, bet ieteicams to pirms lietošanas nostādināt. Nepārlaistīt un neliet uz lapām, kas var izaisīt puvi.

Mēslošana: Tā kā sanpaulijas nav no tiem augiem kura atsevišķus ekemplārus cenšas uzturēt gadu desmitiem, kuru laikā tie pieaug varenumā un krāšņumā, bet tieši otrādi  – kolekciju pastāvīgi atjauno ar jauniem spēcīgiem augiem,  ja augs stādīts pareizā un substrātā, kurā pietiekami daudz barības vielu, piebarošana tikpat kā nav nepieciešama.

Pārstādīšana, pavairošana: Kā jau minēts iepriekšējā punktā, sanpaulijas necenšas uzturēt gadiem ilgi, pāraugušu augu labāk izmest, tā vietā apsakņot jaunu lapiņu. Ātrāk apsakņojas ūdenī, bet lapiņu var spraust arī uzreiz zemē. Literatūrā minēts, ka uzambāras vijolītes lapas apsakņojas labāk, ja kātiņu krusteniski iešķeļ.

Piezīmes: Lai augs labāk ziedētu, sanpauliju krūmam neļujiet pārāk sakuplot, ko var panākt lapiņas izkniebjot.  Ja vēlaties, lai pavasarī sanplaulijas ātrāk uzziedētu, gada tumšajos mēnešos var lietot mākslīgo apgaismojumu, bet uzmantieties – šķirnēm, kam vajadzētu nodrošināt miera periodu tas var nepatikt.

Par mēslošanu un atpūtas periodu literatūrā domas dalās. Tā, piemēram, www.termoralex.lv raksta (c) :  „Atšķirībā no daudziem citiem telpaugiem sanpaulijas ziemā neatpūšas, tās jāturpina mēslot reizi nedēļā. Tāpat kā citiem ziedošajiem telpaugiem, tām pēc ziedēšanas kādu laiku var samazināt gaisa mitrumu un laistīšanu.”

One thought on “Sanpaulija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s