Home

Nepente (Nepenthe). Nepnetu (Nepenthaceae) dzimtas pārsvarā ložņājošs divmāju augs. Dzimtā ir vairāk nekā 140 sugu. Nepentes ir karnivori augi, kas nozīmē – gaļēdājs un kopā ar īpatnējo izskatu – kausiņu, kurā iekrīt un tiek sadalīti upuri, šī auga īpašība padara nepenti par vienu no interesantākajiem telpaugiem. Nepentes audzēt nevajadzētu būt problēmām tiem, kas jau piešāvuši roku veiksmīgā orhideju audzēšanā, to īstā vieta ir terārijos. Nepente noteikti nebūs tas telpaugs, ko iegādāties iesācējam.

nepente

nepente – pitcher plant

  • Fotogrāfijā ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) nepentes. info@zieduekspresis.lv

Citi nosaukumi: krūkas augs (pitcher plant), mērkaķa krūze.

Izcelsme: Dienvidaustrumāzijas tropi, tajā skaitā Madagaskaras rietumi, Austrālija, Seišelu salas. Lielākajai daļai šo augu dzimtās ir kalnu ekosistēmas, kas nozīmē siltas dienas (25-30°C), bet vēsas un mitras naktis (10°C). Daļa aug arī siltās un mitrās zemienēs.

 Augsne: Labi drenējošs, pH <7, zems sāļu saturs. Lielāko daļu kukaiņēdāju augu var audzēt substrātā, kam pamatā ir sfagnu sūna, smiltis. Var izmantot orhidejām piemērotus substrātus. Lai aizturētu substrāta izbiršanu kā arī ilgāk saglabātu mitrumu, poda apakšā var izklāt sfagnu sūnas. Stādīšanai vienlīdz labi ir gan plastmasas, gan māla podi.

Variants: 1 daļa perlīta, 1 daļa orhidejām paredzēta mizu maisījuma, 1 daļa kūdras.

Klimats: daudz gaismas, bet no saules noēnota vieta. Par gaismas trūkumu liecina bālas un nīkulīgas lapas. Lai nepente būtu maksimāli krāsaina, tai nepieciešams maksimāli daudz gaismas. Var izmantot mākslīgu apgaismošanu. Nepenti varat novietot pie austrumu loga, jo rīta saule nebūs tik dedzinoša. Augam patīk laba gaisa cirkulācija un rasināšana, jo augum nepieciešams paaugstināts, bet ne pārmērīgs gaisa mitrums. Ideāli, ja var nodrošināt ap 8°C atšķirību starp dienas un nakts temperatūrām. Vasarā pakariniet augu dārzā.

Kalnos augošajam nepentēm nākas diennakts laikā piedzīvot gan temperatūras, gaismas gan gaisa mitruma lielas un arī biežas svārstībās, līdz ar to vislabākais – ņemiet vērā pamatnosacījumus un vērojiet, kas jūsu augam patiks vislabāk. Līdz ar to atsevišķi audzētāji uzsver, ka pretēji pieņemtajam, ka nepentes ir ļoti jūtīgas, tās tomēr var paciest diezgan daudz. Cita lieta, ka diez vai iegādājoties nepenti Latvijas veikalos vai telpaugu bāzēs, uzzināsiet, kādai sugai tā pieder, līdz ar to atrast tai piemērotākos apstākļus nebūs iespējams un nāksies paļauties vai nu uz vispārīgu aprakstu, vai uz mazu lapeli, ko parasti piesprauž veikalu augiem.

Laistīšana: Laistīšanai nevajadzētu izmantot sāļiem un citiem piemaisījumiem bagātu ūdeni, neļaujiet augsnei izžūt kā arī neturiet to pārmitru. Ja kausiņu šķidrums ir izlijis, ielejiet tajos nedaudz ūdens. Kukaiņēdājiem augiem piemērotākais ir destilēts un lietusūdens. Ja lietojat krāna ūdeni, cenšaties to vismaz nostādināt. Palielināts minerālu saturs augsnē var būt viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ jūsu augs neizskatās vesels.

Mēslošana: Ja šo telpaugu nebarojat ar kukaiņiem, var lietot telpaugu mēslojumu (uzmanīgi).

Pārstādīšana, pavairošana. Nepenti var pavairot, apsakņojot, nogrieztās, pāraugušas auga daļas.

Kaitēkļi: bruņutis, gliemeži

Kopšanas piezīmes: Lai augs nepāraugtu, regulāri apgrieziet dzinumus. Ērti audzēt iekārtajos grozos. Nav nepieciešams miera periods, ziemā tās turpina lēnām augt. Palutini savu nepenti ar kukaiņiem, bet nepiedāvā tai gaļu. Literatūrā lasīts, ka var izmantot arī sauso dzīvnieku barību. Ziedus ieteicams nokniebt, lai tie neatņemtu augam enerģiju. Kā daudziem kukaiņ (gaļ-)ēdājaugiem, ziedi var būt arī ar nepatīkamu aromātu.

Iegādājoties nepenti, painteresējies, vai tā ir kalnu vai ieleju suga. Nepentēm ir daudz sugu un arī to audzēšanas apstākļi atšķiras. Šeit, līdz ar to, varat izlasīt pamatpieteikumus izplatītākajām nepentēm.

Vieglāk audzējamās sugas: N. alata, N. ventricosa, N. khasianaN. sanguinea N. rafflesiana, N. bicalcarata, N. mirabilis, N. hirsuta.

Piezīmes:

  • Lielākā no      nepentēm – Nepenthes      attenboroughii – var apēst pat pelēnus un žurkulēnus. Tās kausiņš kas      kļūst par mazo zīdītāju un kukaiņu slazdu, var sasniegt pat 35 cm garumu,      savukārt vārdu – „mērkaķu krūze” nepentes izpelnījušās, jo mērkaķi mēdz no      tām dzert.
  • Pirmās zināmās ziņas par nepentēm sniedz      1658. Gada franču gubernatora Etjēna de Flakorta (Etienne de Flacourt) apraksts.
  • Veidojums, ko saucam par kausu, īstenībā      ir lapas pietūkums. Šeit izdalās kukaiņus pievilinošais sekrēts, kas pašus      kārumniekus padara par auga mielastu – pa slideno maliņu iekrituši kausā,      tie nespēj tikt ārā, līdz beidzot tiek sagremoti kausā esošajā gremošanas      sulā.
  • Starptautiskās gaļēdāju augu (lietot latviski pierasto kukaiņēdāju būtu par šauru) sabiedrības mājas lapa
  • Šajā lapā pārskatīta teorija pepantu  audzēšanā un šo audzētāju pieredze. http://www.exoticaplants.com.au/welcome.aspx?page=79&mid=4      Noteikti iesaku izlasīt.

Info:

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s