Home

Mandevilla (Mandevilla), agrāk saukta par dipladēniju. Latvijā šo vīteņaugu ar skaistajiem rozā/baltiem ziediem un tumši zaļām, spīdīgām lapām pārsvarā atradīsiet ar pirmo nosaukumu, tomēr literatūrā šie telpaugi sastopami joprojām arī ar dipladēnijas vārdu.

mandevilla

Iegādājoties augu Latvijā, lielākā iespēja ir, ka iegādāsieties Sandera mandevillu (Mandevilla sanderi).

Viena viedokļa nav – ārzemju literatūrā minēts, ka gluži viens augs tas tomēr nav, kaut pieder vienai – mandevillu ģintij. Dipladēnijas ir vairāk līdzīgas krūmiem ar smalkāku lapotni, mandevillas – vīteņaugiem. Tomēr, ja vien jums neinteresē šādi sīkumi kā pareizs auga nosaukums, neuztraucieties, kopšana ir līdzīga.

Taksanomija. Mandevilla jeb dipladēnija pieder Oleandru dzimtai (Apocynaceae), bet atradīsiet arī nosaukumu – kapamiršu dzimta. Piezīmei – kapamirte ir vienīgais Latvijā savvaļā augošais (nav vietējais augs) oleandru dzimtas, kurā ietilpst ap 100 dažādi vīteņaugi, pārstāvis.

Izcelsme: Centrālamerika – tropi, subtropi. Mandevillām pieder arī čīles jasmīns (M. Laxa), kura dzimtene ir nevis Čīle, bet Bolīvija un Argentīna.

Augsne. Labi drenējošs, trūdvielām bagāts telpaugiem piemērots substrāts ar viegli skābu augsnes reakciju.

Klimats. Vēlamā temperatūra – virs +220C. Lai mandevilla uzziedētu, nepieciešama saule, no kuras augu labāk tomēr pasargāt dienas vidū. Kā jau tropu augam patīk mitrs gaiss.Vasarā šis telpaugs priecāsies, ja to turēsiet ārā, bet, laikam kļūstot vēsākam, to vajadzētu ievietot telpās, pēc iespējas gaišākā vietā, ar nedaudz pazeminātu gaisa temperatūru. Miera (daļējs) periods augam nenāks par ļaunu. Ja temperatūra būs zemāka par +150C, tas uz laiku var atpūšoties nomest lapas.

Laistīšana: Regulāra –, var paciest nelielu sausumu. Nepārlaistīt, lai augs nestāv mitrumā, t.i. – zemei jābūt mitrai, nevis slapjai.

Mēslošana:  ziedošiem telpaugiem piemēroti mēslošanas līdzekļi (kālijs, fosfors). Miera periodā piebarošanu pārtrauc.

Pārstādīšana, pavairošana: Pārstādot neizvēlieties pārāk lielu podu, jo augam būs jāpatērē enerģija sakņu sistēmas attīstīšanai un tās mazāk pietiks ziedu raisīšanai. Izvēlieties platāku, ne dziļāku podu, netraumējiet sakņu kamolu.

Pavairo ar spraudeņiem augšanas periodā, apsakņojot kūdras maisījumā.

Piezīmes:

  • Visas auga daļas ir      indīgas! Mandenillu pieskaita      pie viegli indīgiem augiem, kas nerada lielu bīstamību veselībai, tomēr      bērnus, suņus un kaķus nevajadzētu izmantot, lai to pārbaudītu.
  • Mandevillai  (dipladēnijai) būtu vērts piedāvāt restīti, kur atbalstīties.
  • Pavasarī  nevajadzētu apgriezt, jo tādējādi šajā sezonā augs var arī neuzziedēt.      Auga dzinumu saīsināšanu atstājiet uz rudeni vai ziemu.
  • Mūsdienās radīti dudzi mandevillu hibrīdi, visdažādākajās krāsās un ar atšķirīgu      ziedu pildījumu. Veikalos visticamāk atradīsiet klāt zīmīti – Sundaville,kas norāda uz hibrīdu grupu.
  • Augu pārvietojot var nobirt lapas, kas, var cerēt, ka tomēr ataugs.
mandevilla, sundevilla

mandevilla (sundavilla)

  • Fotogrāfijā ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) sundavilla. info@zieduekspresis.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s