Home

Saxifera sermantosa

Akmeņlauzīte (Saxifraga). Auga nosaukums arī latīņu valodā nozīmē to pašu – akmeņu lauzēja.

Līdz  23 cm augsts telpaugs ar garām stīgām, kas var sasniegt pat 90 cm. Stīgas arī ir galvenā akmeņlauzītes īpašība, ar ko piesaista savus cienītājus un interesentus. Akmeņlauzīšu ģints ir plašākā tāda paša nosaukuma (Saxifragaeae) dzimtā.

Izcelsme: Akmeņlauzīšu dzimtas augi aug pamatā ziemeļu puslodē, līdz pat Arktikai un Alpīnajai joslai kalnos.

Citi nosaukumi. Zemeņu begonija (Strawberry Begonia) – to lapu struktūra ir līdzīga begoniju lapām.

Augsne. Labi drenējoša viegla augsne.

Klimats. Gaisa temperatūrai ziemā nevajadzētu nokristies zem 4,5 0C. Ideāli apstākļi – viegli siltas telpas, tikai ne karstums! Akmeņlauzītei patiks gaiša vieta, bet ne tieši un spilgti saules stari. Šis telpaugs neiebildīs, ja regulāri laistīsiet lapas.

Laistīšana: Augšanas periodā (pavasaris – rudens) laista bagātīgi, ziemā mitruma daudzumu samazina. Lai izvairītos no sēnīšu slimībām, nelejiet augam uz lapām, kā arī neļaujiet augam ilgstoši mirkt ūdenī. Tātad – jālaista augšanas periodā bagātīgi, bet ne pārmērīgi.

Mēslošana:  Augšanas periodā reizi nedēļā ar stipri atšķaidītu telpaugu mēslojumu, kas satur ziedēšanu veicinošus mikroelementus.

Pārstādīšana, pavairošana: Pārstāda pavasaros, ja augs labi saaudzis, pat katru gadu. Pavairo ar jaunajiem audziņiem stīgu galos, tiem ļaujot apsakņoties substrātā. Kad jaunais augs saknes izdzinis, stīgas nogriež un atdala no mātes auga.

Saxifera sermantosa tricolor

Saxifera sermantosa tricolor

Piezīmes: Visbiežāk audzētā telpās ir stīgojošā akmeņlauzīte (Saxifera sermantosa, sin. S. stolonifera). Variācija – ‘Tricolor’ ir cimperlīgāka.

akmeņlauzīte

Foto (c) akmeņlauzīte

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s