Gloksīnija / siningija (gloxinia, Sinningia speciosa). Šie – vieni no krāšņākajiem ziedošajiem telpaugiem pieder gasneriju dzimtai. Sīkiem matiņiem klātā lapu pudura augstums līdz 30 cm, zvanveida ziedi visdažādākajās krāsās un gumveida saknenis. Sākumā augu iedalīja gloksīniju dzimtā, bet pēc tā pievienošanas gasneriju dzimtai, nosaukums tomēr palika. Īstais vārds, kādā augs būtu jāsauc ir siningija.
Foto (c) www.tadine.ca
Citi nosaukumi: Florist gloxinias, Brazalian Gloxinia, Violet Slipper Gloxinia
Izcelsme: Dienvidamerika. Gloksīniju senči Brazīlijā ir sīkziedainās siningijas, kas gan nav populārs telpaugs, bet tomēr gana glīts audzēšanai podā.
Augsne: Kāds no labi drenējošiem telpaugu augsnes maisījumiem ar viegli skābu reakciju.
Klimats: Gaiša vieta, bet ne tieši saules stari, jo karstie stari var apdedzināt jaunās lapas, istabas temperatūra. Gaisa mitrumu uztur, novietojot podu uz oļu paplātes. Nerasiniet lapas! Nodrošiniet labu gaisa cirkulāciju, lai augs nedabū miltrasu, bet rūpējieties, lai tas nenonāk caurvējā. Gloksīnijām tīkamākā temperatūra ir 180C naktīs un 200C dienā. Vēsāka temperatūra pagarinās ziedēšanas periodu. Miera periodā augu var atstāt jau esošajā podiņā, bet var glabāt arī ārpus augsnes.
Laistīšana: Laista, kad zemes virskārta ir apžuvusi. Neļaut ūdenim nokļūt uz lapām un ziediem. Nelietot aukstu ūdeni laistīšanai un neļaut tam podā uzkrāties!
Mēslošana: Reizi mēnesī ar universālu ūdenī šķīstošu mēslojumu. Lai neapdedzinātu saknes, zemai pirms mēslošanas jābūt mitrai, jo kaut arī gloksīnijām patīk barības vielām bagāts substrāts, tomēr mēslojums nedrīkst būt pārāk koncentrēts.
Pārstādīšana, pavairošana. Pavairo ar lapu spraudeņiem, sēklām vai sadalot gumu. Dārzniecībās visbiežāk pavairo ar sēklām.
Piezīmes: Noziedējušie ziedi jānovāc. Pēc ziedēšanas lapas nodzeltē, – tad arī ir klāt atpūtas laiks. Novietojiet bumbuli ap 10oC un ļaujiet atpūsties līdz pavasarim, kad to stāda jaunā zemā, novieto siltākā vietā un laista minimāli, līdz parādās jaunie dzinumi.
Atcerieties, – gloksīnijām vienlaicīgi jānodrošina gan paaugstināts gaisa mitrums, svaigs gaiss, gan jāraugās, lai lapas netiktu samitrinātas.
Kapec gloksīnijam sak dzeltēt ziedlapu malas ?
lapu dzeltēšana liecina par to, ka tās ir apdegušas saulē
Reblogged this on Iglali's Blog and commented:
Vienreizējs augs, jo der vienas reizes lietošanai, teiksim dāvanai.
P.s.
Gloksīnijas ir kaprīzi, grūti kopjami augi, kad sāk pūt, labāk tos izmest.
Pūstošās vietas var mēģināt izgriezt un apstrādāt ar aktivizētās ogles pulveri. Garantijas nekādas.
Bet kādas gan var būt garantijas. Arī ārsts nevar pilnīgas garantijas nekam dot.
Mūsdienās garantiju nav. Tikai mutiskas un uz papīra :D