Home

Citrusaugi (citrus). Daudzi, drošvien, ir pamēģinājuši no sēkliņas izaudzēt citrona vai apelsīna kociņu. Citrusu audzēšana iekštelpās ļaudis piesaistījusi jau senos laikos un, ja neskaita romiešus, par pirmā oranžērija īpašnieku var uzskatīt Francijas karali Luiju XIV. Viņa dārzniekiem bija ko nopūlēties, jo kociņus ziedos karalis vēlējies redzēt bez pārtraukumiem.

citrusa kociņš

citrus madurensis (citrus Calamondin)

  • Fotogrāfijās ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) citrusa kociņi. info@zieduekspresis.lv

Ja vēlaties sagaidīt ražu, būs jālūkojas pēc tam paredzētām šķirnēm no kurām dažas būs tikai dekoratīvas, bet no citām varat arī sagaidīt paša audzētus citrusaugļus, ko galdā likt.  Kā telpaugi piemērotāki ir citroni un citi skābie citrusi, tiem arī augļus sagaidīsiet ātrāk un vieglāk.

Telpās audzē: C, mitis (līdz 2,5 m, augļi nelieli un rūgti), C. sinensis (līdz 1,2m), C. limon, C. aurantium (aurantifolia?), C. sinensis, C. taitensis, Oroblanco greipefrūts (Citrus paradisiC. maxima), meijera citrons (Citrus meyer), Fortunella crassifolia, F. Japonica, mandarīnapelsīns (Citrus reticulata), Citrus hystrix

Augsne: labi drenējoša telpaugu zeme.

Klimats: Saulaina vieta, vislabāk D puses logs un vidēji mitrs gaiss. Vasarā var turēt ārā, bet ziemā vēlams papildus apgaismojums dienā vismaz 6 stundas, ja vēlaties sagaidīt savu citrusa kociņu kā telpaugu uzziedam. Ja ziedus un augļus negaidat, tad neuztraucieties, citrusi piemērojas arī mazāk gaišām vietām. Vasarā iznesot kociņu ārā, izvairieties no spējas klimata maiņas! Tāpat rudenī vispirms augu paturiet pāris nedēļas ēnainākā vietā un tikai tad ienesiet istabā. Istabas temperatūra ap 18+ oC ir ideāla. Apkures sezonas laikā rūpējieties par mākslīgu gaisa mitruma paaugstināšanu.

Laistīšana: jālaista regulāri, starp laistīšanas reizēm zemei viegli jāapžūst. Ja augs mirks ūdenī, sāksies sakņu puve. Dzeltējošas lapas norāda, ka kociņš ir pārlaistīts, bet, ja tās nobrūnē, tad laiks ūdens daudzumu palielināt.

Mēslošana: Citrusiem patīk ar slāpekli bagāts mēslojums, kam sastāvā jābūt vairāk nekā P un K . Mēslošanai piemēroti būs arī lielākā daļa telpaugu mēslojumu, kā arī instrukcijās rakstītās devas.

Pārstādīšana, pavairošana. Pārstādot neliekat podā zem zemes oļu kārtu, labāk podu novietojiet uz oļu paplātes, lai nekrātos liekais mitrums. Iegādājoties citrusu, lūkojieties, lai kociņš podā nav iespiests – citrusu saknēm vajag samērā plašu augšanas telpu, lai augšanas perioda ietvaros tās nekļūtu iespiestas.

Kociņu, protams, var izaudzēt no sēklas, bet vai sasniegsiet vēlamo rezultātu? Labāk iegādājieties jau potētu kociņu.

Piezīmes: Ja vēlaties, lai kociņš ražo augļus, pašiem vien būs jāapputeksnē,  – telpās taču kukaiņi nedzīvo! To izdarīt var mēģināt ar mīkstu otiņu. Tomēr lielāka garantija, ka augļus ražos audzētavās uzaudzēti citruskociņi, nevis no sēklām pašaudzēti. Citrusu ziedēšana ir atkarīga no šķirnes kā arī klimata. To var paaugstināt siltajā periodā augu iznesot ārā saulainā, no klimata izmaiņām pasargātā vietā.

Nevajadzētu uztraukties, ja augs nomet daļu augļu, – citrusi bieži vien ierieš lielāku daudzumu augļu, nekā spēj nogatavināt.

Citrusus var arī laist atpūtā, pat, ja ieriesušies augļi. Temperatūrai jābūt ap 13 grādiem un zeme jātur gandrīz sausa. Tādā veidā kociņu var apmānīt, – atsākot laistīt, augs domās, ka ir pavasaris un uzziedēs.

Ja vēlies iegādāties internetā: http://www.squidoo.com/indoorfruittrees

Šķirnes: http://www.fourwindsgrowers.com/solver/varietyinfo.html

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s