Home

Cīka/ atritinātā cīka (Cycas revoluta). Ciku dzimtas augs. Kaut arī cīka, šis dzīvais relikts, šķiet tāda jauka, krāšņa palmiņa, palma tā nebūt nav. Arī pie paparžaugiem tā nav skaitāma, bet gan izdala atsevišķu sēklaugu grupu – cīkas (? – Cycadophyta), kuru zvaigžņu stunda bija Mezozojā. Cīkas vistuvāk radniecīgas ginko un skujkokiem. Izdalītas 305 cīku sugas, ko raksturo resns stumbrs un pievilcīgs , kupls lapu kronis. Cycas revoluta, par ko būs tālāk aprakstīts, var izaugt līdz 6-7m augstumam un tas ir augs ar ļoti garu mūžu.

cika jeb cikadeja

cika jeb cikadeja

  • Fotogrāfijā ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) cika. info@zieduekspresis.lv

Citi nosaukumi: cikadeja, karaliskā sago palma (īstā sago palma http://en.wikipedia.org/wiki/Metroxylon_sagu ), sago cycad, sago palm. Latviešu valodā visbiežāk lieto trīs nosaukumus – cīka, cika un cikadeja. Kā pareizāko gribētos lietot Universitātes botāniskā dārza lietoto – cīka.

Izcelsme: Cycas revoluta dzimtene ir Japānas dienvidi.

Augsne: Labi drenējoša un barības vielām bagāta.

Klimats: Cika ir viegli audzējams augs (www.horti.lv atradīsiet pretēju informāciju). Šis telpaugs plašu temperatūru amplitūdu no -11o to 42oC, to var turēt tiešā saulē, bet ideāli  to novietot vienkārši gaisā vietā. Var audzēt arī noēnotā vietā.

Laistīšana: Vislabāk laistīt, kad zeme ir izžuvusi, – aukstā laikā, un, kad gaismas ir mazāk, laista retāk. Kad gaismas ir daudz un temperatūra augsta, laistīt sanāks biežak.

Mēslošana: Atceraties, – labāk mazāk, nekā par daudz. Jo tumšākā vietā telpaugs atrodas, jo mazāk tas jāmēslo. Neļaujiet mēslojumam nokļūt rozetes vidū. Stiprs mēslojums var kaitēt īpašām aļģēm, kas dzīvo uz cīkas saknēm un palīdz uzņemt slāpekli.

cika

cika LU Botāniskajā dārzā

Pārstādīšana. Pavairo ar sēklām (cīka ir divmāju augs, vīrišķajiem augiem ir konusveidīgi izaugumi, sievišķajiem –  spurains „zieds”, ko veido pārveidotas lapas.) vai jaunajiem dzinumiem, kas veidojas pie pamatnes. Jau audzējat cīku no sēklas, Jums jābūt ļoti pacietīgam – sēkla , kas jāatbrīvo no sarkanā apvalka (nenoņemt balto – iekšējo), izdīgs 3-9 mēnešos.

Pārstāda vislabāk pavasarī vai vasarā. Cīkām patīk saspiestība, tāpēc jaunajam podam jābūt tikai nedaudz plašākam par sakņu sistēmu.

Piezīmes: Indīgs augs! Augstākā toksicitāte ir sēklām.

Audzē arī kā bonsai (pārdod ar nosaukumu Cycas nana), jo cīkas ir ļoti lēni augošas.

Nodzeltējušās lapas jānovāc.

Šķirnes: C. Revoluta variegata sastopama ļoti reti.

cika

cikas auglis

One thought on “Cīka, cikadeja

  1. Atpakaļ ziņojums: Bomžu dzīves krējums Ķīnā - How Many Roads

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s