Home

Granāts, granātkoks (Punica granatum). Vējmietiņu dzimtas  (Lythraceae) krūms. Šo saulaino zemju augu izvēloties audzēt kā telpaugu, jāmeklē tā pundurforma (dwarf pomegranate (Punica granatum ‘Nana’)),  – parastais granāts istabā nejutīsies „kā mājās”.

granats

Granāta pundurforma ir neliels krūms ar  līdz 2,5 cm garām mūžzaļām lapiņām, bet vasarā, vai tās beigās zied ar oranži sarkaniem cauruļveida ziediem. Augļi parasti nenogatavojas, bet tie tāpat kā lielajam brālim ir ēdami, vien mazāki, sēklaināki un ne tik saldi. Granāts var izaugt līdz metra augstumam.

Var audzēt kā bonsai kociņu. Granātkoka pundurforma sastopama arī dabā.

Citi nosaukumi: Apple of carthage, Pomegranate. Istabas granāts, pundurgranāts

Augsne: Skāba, labi drenējoša augsne (viena daļa kūdras, viena – smilšmāla, divas daļas smilts).

Klimats: Saulaina vieta, vislabāk rīta saule. Sekojiet līdzi, lai neapdeg lapas. Ideāli, ja šim telpaugam varēsiet nodrošināt vismaz 6 saulainas stundas dienā.  Ja augam trūks saules, tas var neuzziedēt.

Vasarā var turēt dārzā vai uz balkona. Ziemā nomet lapas un novietojams telpās vēsā vietā. Granātkokam patiks lapotnes rasināšana.

Ideālā temperatūra vasarā – 22-27°С, ziemā – 10-15°С.

Laistīšana: Laista mēreni. Lai augam izveidotos spēcīga sakņu sistēma, par regulāru laistīšanu it īpaši jārūpējas pirmajā gadā. Laistīšanu samazina rudenī, augu pakāpeniski sagatavojot ziemas sezonai. Ziemā laista, kad zemes virskārta ir izžuvusi, ne biežāk kā reizi pāris nedēļās, kad nobirušas lapas.

Mēslošana: Informācija par to, kā šis telpaugs ir jāmēslo, atšķiras. Atradīsiet gan info, ka granātkokam pietiks, ja to mēslos reizi gadā (pavasaris, augšanas sezonas sākumā), gan, ka tas mēslojams krietni biežāk – reizi pāris nedēļās ar komplekso telpaugu mēslojumu.

Pārstādīšana. Pavasarī var nomainīt augšējo zemes kārtu kā arī pārstādīt. Jaunos augus pārstāda biežāk, pat reizi gadā. Granātam ir sekla sakņu sistēma, līdz ar  to piemēroti būs ne pārāk dziļi podi.

Pavairo gan veģetatīvi, gan ar sēklām.

Piezīmes: Ziemā nomet lapas. Kociņu var skolot to apgriežot (pavasaris), bet tikpat labi varat ļaut tam augt netraucēti.

Latvijā aug divi vējmietiņu dzimtas augi – vītolu vējmietiņš (Lythrum salicaria L.)  un portulaku pelcītis (Peplis portula L.).

Indijā granātābola ziedi ir kaislīgas un kvēlas mīlestības simbols.

Ja jūsu granātkoks tomēr ieriesis auglīšus, lielāko daļu no tiem būtu jāizkniebj, un ražot jāļauj aptuveni reizi 3 gados.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s