Home
kautrīgā mimoza

kautrīgā mimoza

Mimoza (mimosa). Tauriņziežu jeb pupu (Leguminosae sin. Papilionaceae, Fabaceae) dzimta, mimozu (mimosa) ģints. Mimozu ģintī ietilpst ap 400 sugu zālaugu un krūmu. Kā telpaugu visbiežāk audzē kautrīgo mimozu (m. pudica).

 

 

Raksturojums. Kautrīgā mimoza pazīstama gan kā āra, gan telpaugs ar smalkām plūksnainām lapām, ērkšķainiem dzinumiem un rozā pušķveida ziedkopām. Interesanta mimozas īpašība ir pēc pieskāriena sakļaut lapas. Šādi augs pasargājas no ienaidniekiem, jo lapām sakļaujoties, atsedzas ērkšķainie zari. Mimoza ir tik jūtīga, ka sakļaus lapas pat stiprā saulē, vējā un lietū.

Mimoza kā telpaugs ir viegli audzējama sezonas augs, bet grūti saglabāt kā daudzgadīgu augu.

Izcelsme: C un D Amerikas tropi.

Augsne. Humuss + kūdra + smilts.

Klimats. Mimoza jānovieto gaišā vietā uz A vai R palodzes (ja dienvidu pusē, tad ne tiešos saules staros) un vislabāk jutīsies 26°-28°C temperatūrā, bet zemākā, kurā tā jutīsies ciešami ir 18°-20°C. Ieteicams rasināt.

Laistīšana: Mimozai patiks viegli mitra, bet noteikti ne slapja augsne. Laistiet, kad zemes virskārta ir izžuvusi. Ziemā jālaista retāk.

mimoza

Mēslošana: Augšanas sezonā – regulāri, ziemā – nemaz. Ieteicams paaugstināts kālija karbonāta saturs mēslojumā, derēs, piemēram, tomātiem domātais mēslojums.

Pārstādīšana, pavairošana: Lai pasargātu no sakņu puves, izvairieties stādīt pārāk lielos podos. Pārāk liels pods var arī samazināt ziedēšanu. Pavairo ar sēklām.

Piezīmes: Ieteicams regulāri apgriezt. Lai cik interesanti liktos pabakstīt augu, lai redzētu tā atbildes reakciju, labāk tomēr bieži to nedarīt, lai augu nenovājinātu. Tāpēc šis ir viens no tiem augiem, kas būtu jāsargā no bērniem un dzīvniekiem, nevis otrādi. J

Mimosa tenuiflora lietot šamaņu rituālos, – to sakņu mizā ir narkotiskas vielas.

One thought on “Mimoza

  1. Atpakaļ ziņojums: Augi valstu ģērboņos | telpaugi

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s