Home

Jasmīns (daudzziedu jasmīns) (Jasminum polyanthum). Ķīnas jasmīns ir olīvu (Oleaceae) dzimtas kāpelētājaugs sīkām, iegarenām lapām un nelieliem, baltiem, stobrveida ziediem. Ziedu veikalos parasti pārdod apvītu vainagā ap gredzenveida stiepli. Neapgriezts augs var sasniegt 3 m garumu. Zied gada pirmajā pusē. Informācija literatūrā par precīzu ziedēšanas laiku atšķiras, – kā ziedēšanas sākums tiek minēts gan janvāris, gan pavasara mēneši.

Piezīme – baltiem ziediem dārzos ziedošanais augs, ko esam pieraduši saukt par jasmīnu,patiesībā ir filodendrs

jasmīns

jasmīns

Citi nosaukumi: Ķīnas jasmīns, Jasminum blinii, ziemas jasmīns, rozā jasmīns, baltais jasmīns

Izcelsme: Ķīna, bet kā invazīva suga savvaļā aug arī citur pasaulē.

Augsne: labi drenējoša, barības vielām bagāta, mālaina augsne. pH 5,8 – 8. Augsnes maisījums, ja to gatavojiet paši – vienādās daļās māls, perlīts un universāls telpaugu augsnes maisījums.

Klimats: maksimāli gaiša vieta, bet ne tieši pusdienas saules stari. Miera periodā, rudenī, ieteicams augu 6 nedēļas turēt vēsā telpā (4-16°C), kas veicinās ziedpumpuru veidošanos. Ieteicams rasināt lapas un vasarā iznest ārā.

Laistīšana: Laista bagātīgi, zemei neļaujot iežūt, tajā pašā laikā neļaujiet auga saknēm mirkt ūdenī. Pēc noziedēšanas, kad sākas miera periods, laista mērenāk.

Mēslošana: reizi divās nedēļās ar fosforu saturošu telpaugu mēslojumu, to atšķaidot 2 x vājāku, nekā norādīts uz iepakojuma. Pēc noziedēšanas ļaujiet augam atpūsties un mēslošanu pārtrauciet.

Pārstāda, ja nepieciešams (saknes piepildījušas podu), pavasaros. Jasmīns ziedēs labāk, ja tā saknes pods nebūs par lielu.

Pavairo pavasarī ar dzinumu spraudeņiem, kam var būt nepieciešams izmantot arī augšanas stimulatoru. Var pavairot arī noliecot zarus. Spraudeņiem jāizvēlas daļēji pārkoksnējušies zari.

Mana pieredze: zariņi apsakņojas arī bez augšanas stimulatora ūdens glāzē.

Šķirnes/sugas: Jasminum polyanthum ir telpās visvieglāk audzējamā suga. Vēl pazīstams ir līdzīgais ārstniecības jasmīns (J officinale) un prīmulu jasmīns (J primulinum), kas zied dzelteniem puspildītiem ziediem. Mūsdienās vairāk audzē šķirnes un hibrīdus. Iecienīta šķirne – „Snow”.

Sambaka jasmīns (Jasminum sambac) ar šķirnēm “Belle of India”, “Thai Beauty”, “Flore Plena”, “Grand Duke”. (info un plašāk par šķirnēm: Latvijas avīze.)

Piezīmes: Regulāri jāapgriež un jāveido forma.

Latvijā ziedu veikalos parādās diezgan reti, bet ir vērts pameklēt.

Ziedi ir ēdami.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s