Home

Brunfelzija (Brunfelsia). Nakteņu dzimtas, brunfelziju ģints augs. Ģintī ietilpst ap 40 nelielu kociņu un krūmu sugu. Interesanta brunfelzijas īpašība ir ziedu spēja mainīt krāsu, kas angļu valodā devis tam nosaukumu – vakar, šodien un rīt ( yesterday, today, and tomorrow ). Līdz 60 cm augstais krūms labi kopts zied no agra pavasara līdz vēlai vasarai. Zinātnisko vārdu augs ieguvis pateicoties kartēziešu mūkam Otto Brunfelam, kurš pirmais publicējis brunfelzijas zīmējumus 1530. gadā.

 

brunfelzija

brunfelzija

Citi nosaukumi: vakar, šodien un rīt ( yesterday, today, and tomorrow), Manacá, manacán, chiric sanango, chuchuwasha, manaka, vegetable mercury, managá caa, gambá, jeratacaca, bloom of the lent, camgaba, Christmas bloom, chuchuwasha, gerataca, geratacaca, good night, jerataca, moka pari, santa maria, umburapuama, white tree.

Formas:

  • Brunfelsia americana – nakts lēdija (lady of the night – B. americana),
  • Līdzīgs, bet lielāks augumā, biezāku zarojumu un mazākiem smaržīgiem ziediņiem ir Paragvajas jasmīns (Brunfelsia australis),
  • Brunfelsia pauciflora ‘Macrantha’ – ‘Royal Purple’,
  • B calycina sin Brunfelsia pauciflora

Visniežāk kultivētās – B. undulata (augstums ap 1,20, ziedi krāmkrās) un  Brunfelsia pauciflora

Izcelsme: Amazonijas tropiskie meži.

Klimats: Saulaina vieta, bet jānoēno no karstas pusdienu saules. Var turēt arī viegli noēnotā telpā, vasarā iznest ārā, bet temperatūrai pazeminoties nogādāt iekštelpās. Pēc noziedēšanas būtu vēlams augu novietot ap 10 0 C temperatūrā, vasarā vēlams, ja tā nepārsniegtu 21 0 C.

Laistīšana: Augsnei nedrīkst ļaut iežūt.

Mēslošana: Vislabāk patiks mēslojums ar augstu slāpekļa saturu un vidēji skābu vidi reizi 2 nedēļās. Augam sākot ziedēt, pārtrauc mēslošanu (normāli – aprīlis), ko atsāk no jūnija līdz septembrim.

Pārstādīšana, pavairošana: Pavairo ar jauno dzinumu spraudeņiem pavasaros. Pārstāda, ja augam podā kļuvis par ciešu oktobrī.

Piezīmes: lai saglabātu formu vēlams apgriezt.

Indīgs augs, satur alkaloīdus! Īpaši indīgas ir ogas. Vietējie indiāņi brunfelziju lieto kā halucigēnu gan arī medicīnā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s