Home

Mirte, (myrtus), miršu (Myrtaceae) dzimta un ģints (myrtus). Telpās parasti audzē Myrtus communis – parasto mirti.

mirte, myrtus communis

mirte, myrtus communis

  • Fotogrāfijā ”Ziedu Ekspresis” bāzes (Buļļu iela 43/45, Rīga) mirtes. info@zieduekspresis.lv

Raksturojums. Šie sen pazīstamie telpaugi, no kā vītie vainagi savulaik greznoja līgavu galvas, ir mūžzaļi krūmi (līdz 5 m augsti) ar sīkām (3-5 cm) tumšzaļām cietām lapām. Zied sīkiem baltiem ziediņiem. Telpās sasniedz līdz 60 cm augstumu.

Izcelsme: Eiropa, Āfrika.

Augsne. Mirti var audzēt dažāda smaguma un skābuma augsnēs, bet jāraugās, lai tās būtu labi drenējošas. Ieteicamas neitrālas līdz viegli sārmainas mālainas augsnes.

Mēslošana. Ar telpaugu mēlojumu augšanas sezonas sākumā.

Klimats. Gaiša vieta. Brīnišķīgi, ja var nodrošināt saulainu logu visas dienas garumā. Ja vasarā turat ārā, pasargājiet no vēja.

Laistīšana: Augam nevajadzētu ļaut izžūt. Jo saulainākā vietā mirte novietota, jo ātrāk izžūst augsne un biežāk augs jālaista. Nepārlaistiet, augam var sākties sakņu puve, bet neļaujiet augsnei arī pāržūt, kas īpaši būtiski ir pirmajā sezonā, kad augm jānostiprina sakņu sistēma. Galvenais – regularitāte.

Pārstādīšana, pavairošana: Pārstādīt mirti vajadzētu tikai galējas nepieciešamības gadījumā. Pavairo apsakņojot ap 10 cm garus, daļēji pārkoksnētus spraudeņus (jūlijs, augusts). Ja mirti pavairojat ar sēklām, ļaujat tām 24 stundas izmērcēties siltā ūdenī.

Piezīmes: Grieķu mitoloģijā mirtu uzskatīja par mīlestības augu, to saistīja ar dievieti Venēru un stādīja ap tās tempļiem.

Medicīnā mirtei atrastas antibiotiskas īpašības un to lieto urīnceļu iekaisumu, hemoroīdu, gremošanas problēmu u.c. ārstēšanai. No auga iegūtā eļļa satur mirtolu un to lieto arī reimatisma ārstēšanai.

Formas: Leucocarpa (baltas ogas), Microphylla, Tarentina

mirte

2 thoughts on “Mirte

    • Mirtes šad tad var redzēt gan veikalos, gan augu bāzēs. Mazs podiņš pa daži eiro ir redzēts. Diezgan droši ver mēģināt skatīties Depo. Šopavasar bija. Bet viss protams mainās

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s